16/05/2024
Fioretsina Salonica 16 20 11 16 - 63 -
Άξονας BC 16 21 23 13 - 73 -

Έκανε το Double ο Άξονας!

Ο αγώνας ανάμεσα στους Fioretsina και τον Άξονα ξεκίνησε με ιδιαίτερη ένταση και ανταγωνιστικότητα, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για την κυριαρχία στο γήπεδο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με ισόπαλο σκορ 16-16, αντανακλώντας την ισορροπία δυνάμεων μεταξύ των αντιπάλων. Οι Fioretsina βασίστηκαν στην εκρηκτική απόδοση του Πυδαράκη, ο οποίος έδειξε την ικανότητά του τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, ενώ ο Καμπίτσης συνέβαλε σημαντικά με την ακρίβεια στις πάσες και τα σουτ. Από την άλλη πλευρά, ο Άξονας στηρίχθηκε στις επιθετικές ικανότητες του Γιοσμά και την αμυντική σταθερότητα του Αντικατζίδη, οι οποίοι κατάφεραν να διατηρήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άξονας κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 36-37 υπέρ τους. Οι Fioretsina συνέχισαν να βασίζονται στον Πυδαράκη και τον Καμπίτση, οι οποίοι έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό, αλλά αντιμετώπισαν δυσκολίες απέναντι στην ισχυρή άμυνα του Αντικατζίδη. Ο Γιοσμάς από την πλευρά του Άξονα ανέβασε την απόδοσή του, σημειώνοντας κρίσιμους πόντους και καθοδηγώντας την ομάδα του με ηγετική παρουσία. Η ισορροπία των δυνάμεων παρέμεινε εμφανής, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν συνεχώς το προβάδισμα.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, καθώς ο Άξονας ανέβασε ταχύτητα και επέβαλε τον ρυθμό του στο παιχνίδι. Με ένα εντυπωσιακό επιθετικό σερί, η ομάδα του Άξονα κατάφερε να επεκτείνει το προβάδισμά της, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 47-60. Ο Γιοσμάς συνέχισε να είναι ασταμάτητος, σημειώνοντας πολλούς πόντους και κάνοντας τη διαφορά στο παρκέ. Ο Αντικατζίδης από την άλλη, έδωσε εξαιρετική αμυντική υποστήριξη, εμποδίζοντας τους Fioretsina να βρουν ρυθμό. Οι Fioretsina, παρά την προσπάθεια του Πυδαράκη και του Καμπίτση, βρέθηκαν πίσω στο σκορ και δυσκολεύτηκαν να ανταποκριθούν στην πίεση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Fioretsina προσπάθησαν να αντεπιτεθούν και να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά ο Άξονας διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και κατέληξε να νικήσει με σκορ 63-73. Οι Πυδαράκης και Καμπίτσης προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε μια τελευταία προσπάθεια αντεπίθεσης, αλλά η σταθερή άμυνα του Αντικατζίδη και η συνεχής επίθεση του Γιοσμά κράτησαν τον Άξονα μπροστά. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Άξονα να κατακτά τη νίκη , το πρωτάθλημα αλλά και το Double.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Δημήτρης Αντικατζίδης ο οποίος πέτυχε Double Double καθώς είχε 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Fioretsina είναι ο Κωνσταντίνος Πυδαράκης που έβαλε 30 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης , Μιλκούδης 3 , Χαριτίδης 1 , Καμπίτσης 15 (2) , Μήτκος 2 , Δοξάκης , Παπαβασιλείου 5 , Τετράδης 7 (1) , Πυδαράκης 30 (7) , Τούμπας , Ραμπίδης

Άξονας BC: Αχτσής 8 (1) , Κωστακίδης 9 , Τζιβάνης , Ερμείδης 7 (2) , Αντικατζίδης 16 , Κυπριανίδης , Γιοσμάς 19 , Γκούμας 4 , Μουτσελής , Αμπαράς 10 (3)