09/07/2021
Αλκοολικός Αστέρας 11 19 19 12 - 52 -
Indians 9 13 13 16 - 47 -

Έκανε το 2/2 ο Αλκοολικός Αστέρας!

Τις καλές του εμφανίσεις στο Summer της Development συνέχισε ο Αλκοολικός Αστέρας που επικράτησε δύσκολα των Super Drunks με 52-47 στο κλειστό των Μελισσίων!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό με τις δύο ομάδες άστοχες. Ο Αλκοολικός Αστέρας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 11-9 με τους Αντωνόπουλο και Λαούτατζη να σημειώνουν από 5 πόντους. Για τους Super Drunks, 6 πόντους έβαλε ο Στέλιος Μπακάλης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αλκοολικός Αστέρας μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παρκέ. Έσφιξε την άμυνα του και χτυπώντας αρκετές φορές στο transition κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-22 , τρέχοντας ένα επιμέρους 19-13 σερί. Αντωνόπουλος από την μία με 6 πόντους και Μπακάλης από την άλλη με 9, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά με τους Super Drunks να γίνονται πιο ενεργητικοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, έτρεξαν ένα επιμέρους  16-12 και μείωσαν στους 4 με το τέλος του δεκαλέπτου, 42-38, με τον Μπακάλη να προσθέτει άλλους 6 πόντους στο ενεργητικό του, φτάνοντας στους 21. Για τον Αστέρα, 5 πόντους έβαλε ο Σωτήρης Πίτσιλλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αλκοολικός Αστέρας εκμεταλλευόμενος τους ψηλούς του, διατήρησε το προβάδισμά του και παρέμεινε αήττητος στο Summer της Development, παίρνοντας τελικά την νίκη με 52-47. Ήταν ένα καλό ματς με δύο ισάξιες ομάδες που είχε αμείωτο ενδιαφέρον για όλο το 40λεπτο.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Γιάννης με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Μπακάλης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 17/59 εντός πεδιάς, 3/21 τρίποντα και 15/20 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Super Drunks είχαν 19/68 εντός πεδιάς, 3/20 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες.

Αλκοολικός Αστέρας (Σαλιαρέλης): Παπασπύρος 5, Αντωνόπουλος 17, Λαούτατζης 11, Σαλιαρέλης, Γρηγόρης, Γιάννης 11, Πίτσιλλος 8.

Super Drunks (Σκενδέρογλου): Μηνάς 1, Μητσάκος 7, Ζήσης 2, Φαραός, Κοσκίνας 9, Γώγος 4, Σκενδέρογλου 1, Μπακάλης 23.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!