20/06/2022
Hood BC 18 13 26 12 - 69 -
The Jokers 7 15 22 22 - 66 -

Έκανε το πρώτο βήμα η Hood!

Το βραδάκι της Δευτέρας 20 Ιουνίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ δυνατό και γρήγορο παιχνίδι, η Hood είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά την πίεση των Jokers στην τελευταία περίοδο, έφτασε στην νίκη με 69-66.

Η Hood ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε τον έλεγχο του ματς και ξέφυγε 18 – 7. Πετράκος, Ζέκος και Σολδάτος οδηγούσαν τους προπορευόμενους με 4 πόντους έκαστος , ενώ για τους Τζόκερς ξεχώρισε ο Πανόπουλος με 5 πόντους και ένα καλάθι έβαλε ο Ρούσης.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Jokers να καταφέρνουν να μειώνουν 31 – 22 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Κωστελέτος ήταν το σημείο αναφοράς στην επίθεση των φιλοξενούμενων με 8 πόντους με τέσσερις ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μιλίσεβιτς με τρία σουτ από μέση απόσταση, με τον Σαρρή να ακολουθεί με τρίποντο για το +9 της Hood.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να τρέχουν και να σκοράρουν ακατάπαυστα , με την Hood να διατηρεί το προβάδισμα με 57 – 44. Ο Σαρρής πυροβολούσε από την περιφέρεια με τρία τρίποντα, με τον Πετράκο να βάζει 8 και τον Ζέκο να ακολουθεί με 5 πόντους για την γηπεδούχο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο , οι Jokers είχαν πρώτο βιολί τον Ρούση με 7 πόντους, με τους Πουγκακιώτη και Πιστιόλη να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Οι Jokers πάλεψαν με νύχια και με δόντια στην τελευταία περίοδο, έχοντας στην πρώτη γραμμή τους Ρούση με 9, Πιστιόλη με 5 και Καλλινίδη-Κυρήκο με 3 πόντους αντίστοιχα, αλλά η Hood με τον εξαιρετικό Ζέκο να την παίρνει από το χεράκι με 8 πόντους, πήρε την νίκη με 69-66 κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Απόστολος Λαύκας με 6 πόντους , 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Κωστελέτος με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Hood είχε 21 / 46 δίποντα, 7 / 23 τρίποντα, 6 / 10 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Jokers είχαν 20 / 47 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 11 / 15 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη.

Hood(Πατσάκας): Μιλίσεβιτς 8, Λαύκας 6(19ρ.), Λεωνάκης, Μακρής, Πετράκος 14, Πρωτόγερος 4 , Σαρρής 14, Σολδάτος 2, Ζέκος 21.

The Jokers(Αγγελάκης): Καλλινίδης 6, Κήρυκος 6, Κωστελέτος 8(13ρ.), Πανόπουλος 7, Πιστιόλης 11, Πουγκακιώτης 9, Ρούσης 19(7ρ.), Τζιτζογλάκης , Φιλιππάκος, Φραγκογιάννης.

Τι μας άρεσε: Το ασταμάτητο τρέξιμο των δύο ομάδων!