08/04/2024
Emporio Armani 11 21 9 18 - 59 -
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 6 7 22 7 - 42 -

Έκανε το πρώτο "βήμα" η Emporio Armani

Στον πρώτο αγώνα της σειράς η Emporio Armani κέρδισε την Ανεμώνη με σκορ 59 - 42.
Οι πρωτοπόροι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος μπορεί να μην έφτασαν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, όμως έκαναν το πρώτο "βήμα" για την είσοδο στο Final 4.

Οι δύο ομάδες δεν ήταν εύστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο φινάλε του με διαφορά 5 πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Emporio Armani ανέβασε στροφές, πήρε διψήφιο προβάδισμα και έφτασε στο +19 στο ημίχρονο.

Η Ανεμώνη δεν το έβαλε κάτω, "ροκάνισε" τη διαφορά και μείωσε στους 6 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν διψήφιο προβάδισμα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και κράτησαν τη νίκη μέχρι το φινάλε.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Σταυρόπουλος με 21 πόντους και ακολούθησε ο Κώστας Κατερινόπουλος με 10.
Πρώτος σκόρερ της Ανεμώνης ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 20 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η Ανεμώνη δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και αυτό έκανε όμορφη την εξέλιξή του.

Τι δε μας άρεσε. Η Emporio Armani δεν ήταν σε καλή μέρα και πρέπει να εμφανιστεί αρκετά βελτιωμένη στη συνέχεια.

EMPORIO ARMANI (Νίκος Σβίγγος): Αγγέλης 1, Δάρλας Φ. 4, Κάππας 2, Κατερινόπουλος 10, Κοκοτός 2, Κοργιαλός 1, Σβίγγος 7(1), Σταυρόπουλος 21(1), Τασιούλης Ι. 3(1), Τασιούλης Χ. 8, Τρίκας.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Κώστας Γρομητσάρης): Γαβρικούδης, Γρομητσάρης 3, Καραβίας 5, Καρακώστας 6(2), Μαρκέτος, Μεταξάς 20(1), Στουραΐτης, Τάτσης 8(2), Φορτσεράς.