01/04/2024
Agrinio Cava Beers 12 13 10 11 - 46 -
Pharmaco Team 17 18 16 9 - 60 -

Έκανε το πρώτο βήμα η Pharmaco Team

Την πρώτη της νίκη στα play - off πέτυχε η Pharmaco Team που επιβλήθηκε των Agrinio Cava Beers με σκορ 60 - 46.
Η ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη εκμεταλλεύτηκε τη δύναμή της μέσα στη ρακέτα και έφτασε στην πρώτη νίκη στη σειρά.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 5 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο πρώτο επτάλεπτο της δεύτερης περιόδου η Pharmaco Team έτρεξε σερί 16 - 0 και πήρε προβάδισμα 21 πόντων, όμως στο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 13 - 2 μείωσαν στους 10.

Η Pharmaco Team διατήρησε διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και ήταν στο +16 στο φινάλε του.

Οι Cava Beers πίεσαν σε όλο το γήπεδο στην τελευταία περίοδο, όμως δεν τελείωσαν ακόμα και εύκολες θεωρητικά φάσεις και η Pharmaco Team έφτασε χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των Cava Beers ήταν ο Γιώργος Διαμάντης με 13 πόντους και ακολούθησαν ο Λευτέρης Αραχωβίτης και ο Πέτρος Καλλιακμάνης με 12, με το δεύτερο να κάνει double double μαζεύοντας και 11 ριμπάουντ.
Πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Γκρίζης με 20 πόντους και 18 ριμπάουντ, double double έκανε και ο Πάνος Κουδούνας με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους πέτυχε ο Θόδωρος Καρτσακλής.

Τι μας άρεσε. Η Pharmaco Team είχε υπεροπλία μέσα στη ρακέτα και έπαιξε σωστά "ταίζοντας" τους ψηλούς.

Τι δε μας άρεσε. Οι Cava Beers έχασαν πολλά εύκολα σουτ και δε μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι.

AGRINIO CAVA BEERS: Αραχωβίτης 12(2), Διαμάντης 13(3), Ζαρκάδας 2, Καλλιακμάνης 12, Καραθανασόπουλος, Κουβέλης 6, Παρθένης 1, Ρέντζιος, Στραβοδήμος, Τριμπόνης, Φραγγελάκης.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης, Αναστασόπουλος, Γκρίζης 20(2), Καββαδίας, Καρέτσος 6, Καρτσακλής 10, Κουδούνας 15, Κουτρουμάνος 6(2), Πανταζής, Σωτηρόπουλος, Τσουκαλάς 3(1), Χολής.