30/03/2024
Khazad Dooms 7 12 10 9 - 38 -
Skroutz 11 10 12 17 - 50 -

Έκανε το πρώτο βήμα το Skroutz

Η παρέα του Παπαδόπουλου αιχμαλώτησε μεσω της εξαιρετική της άμυνα όλα τα ατού του αντιπάλου, καταφέρνοντας να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 38-50, και αυτόματα να γίνει το πρώτο φαβορί για την πρόκριση στους 16’, αλλά και την άνοδο στην Development League!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν επηρεασμένες από την κρισιμότητα της αναμέτρησης, κάτι που φάνηκε από την συνολική παραγωγικότητα τους, με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 7-11! Ο Καντιδάκης εκμεταλευόμενος τα πλούσια αθλητικά προσόντα που διαθέτει σαν παίκτης, αλλά και το γεγονός ότι η αντίπαλη ομάδα δεν διέθετε αντίστοιχο κορμί να το αντιμετωπίσει, πρόσφερε 6 πόντους και 2 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μητσοτάκης(2π) και Ξένος(2π)! Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι φάνηκαν έξω από τα νερά τους, πνευματικά ανέτοιμοι, ενώ είδαν τον ηγέτη τους Γιώργο Σχινιά(3π) να χρεώνεται γρήγορα με 3 φάουλ!

Στην συνέχεια, η αγωνιστική αφύπνιση του Ντζερεμέ(6π-2τρ) βελτίωσε την εικόνα των Dooms και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα, που υποχρέωσε το Skroutz να περιοριστεί στους 10 πόντους, κατάφεραν να βγουν νικητές στη περίοδο με το επιμέρους 12-10! Από την άλλη πλευρά, ο Παπαδόπουλος πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος με 6 πόντους στο ενεργητικό του, αλλά ήταν ξεκάθαρο ότι θα έπρεπε να μπει στην εξίσωση και ο ένας εκ των ηγετών της ομάδας που ακούει στο όνομα, Μητσοτάκης! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 19-21!

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να δουν τον Μητσοτάκη να αφήνει το πολύτιμο αγωνιστικό αποτύπωμα του στο παρκέ του Seven, καθώς ο forward του Skroutz πέτυχε 4 πόντους, κατέβασε 2 ριμπαουντ, έκλεψε 3 φορές τη μπάλα και συνεπικουρούμενος απο τον επίσης πολύ καλό Καντιδάκη, έπαιξαν τον πλέον καθοριστικό ρόλο, ώστε η ομάδα τους να κλείσει την περίοδο με το υπέρ της 29-33! Απο την άλλη πλευρά, οι Kazhad συνέχισαν τις χαμηλές πτήσεις στην επίθεση, έκαναν πολλά φτηνά λάθη, έχασαν την μάχη των ριμπάουντ και ήταν ολοφάνερο οτι ηταν εκτος κλιματος Playoff! Πρώτος σκόρερ ηταν ο Τσαντίλας με 3 πόντους.

Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιου το Skroutz έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στους Kazha Dooms! Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την καταπληκτική τους άμυνα, την εξαιρετική απόδοση των τριών σωματοφυλάκων(Μητσοτάκη-Καντιδάκη-Παπαδόπουλο), αλλά και την λάθος διαχείριση της παρέας του Σχινά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα, έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 38-50, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στις 16’ καλύτερες ομάδες της κατηγορίας, αλλά και την άνοδο στην Development! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Dooms πρέπει να μάθουν να διαχειρίζονται τα συναισθήματά τους και να καταλάβουν οτι είναι διπλοί αγώνες με διαφορά πόντων και όχι νικών! ! Ενδεικτικό των όσων λέμε, η ανεξήγητη συμπεριφορά να πάνε σε γρήγορες επιθέσεις στο τέλος, αλλά και τα φάουλ που έδιναν στο αντίπαλο, στελνοντας τον στις βολές! Άλλο να χάσεις με 6 η 8 πόντους και άλλο με 12!

Betsson MVP ο Άγγελος Καντιδάκης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Ράπτης είχε 5 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα!

Kazhad Dooms(Σχινάς): Λυγερός 2, Ντζερεμές 11, Ράντος 3, Ράπτης 5, Σεμα, Σχινάς 11, Τσαντίλας 6.

Skroutz(Παπαδόπουλος): Αυγουλής 3, Δούμας, Καντιδάκης 16, Μερεμέτης 4, Μητσοτάκης 12, Ξένος 2, Παπαδόπουλος 13, Ρέντζος.

Τι μας άρεσε: Η πνευματική ετοιμότητα του Skroutz στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά και η απόδοση των Μητσοτάκη-Παπαδόπουλου-Καντιδάκη!