08/03/2022
Lobsters BC 23 16 8 12 - 59 -
Peristeri Trelleborg 15 24 14 13 - 66 -

Έκανε το «χρέος» της η Trelleborg Peristeri!

Την έκτη νίκη της στον τέταρτο όμιλο της Development League πήρε η Peristeri Trelleborg, που κέρδισε τους Lobsters με 66-59 στο κλειστό του Basketaki Arena.

Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να δείχνουν συνέπεια στην επίθεση. Οι Lobsters, με τον Μύρων Μπενιουδάκη να σημειώνει 10 πόντους, προηγήθηκαν με 8, 23-15 με το τέλος της περιόδου. Για την Trelleborg 6 πόντους σημείωσε ο Χάρης Δρακόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Καραδενιζλή αντέδρασε. Παίζοντας καλύτερη άμυνα και ακόμα καλύτερη επίθεση, έτρεξε ένα επιμέρους 24-16 σερί και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 39-39 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Χάρη Δρακόπουλο να προσθέτει στο ενεργητικό του ακόμα 8 πόντους και να φτάνει στους 14. Για τους Lobsters, 16 και 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο είχαν οι Φελλάς και Μπενιουδάκης.