26/03/2023
Athens Crips 6 17 7 7 - 37 -
Aguanile 18 15 8 13 - 54 -

Έκανε το χρέος της και προκρίθηκε στα πλέι οφ η Aguanile!

Την πρόκριση για τα πλέι οφ της Master League εξασφάλισε την Κυριακή το βράδυ στο Μαζαράκη η Aguanile καθώς επικράτησε των Athens Crips με 37-54.

Η Aguanile που ήθελε όσο τίποτα άλλο τη νίκη, έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της. Με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Αξαμπανόπουλο, Σιαμπλή και Καλαφάτη προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 6-18 και πήρε μια διαφορά ασφαλείας. Την λύση στο σκοράρισμα των μόλις έξι Crips έδωσε ο Κουρκουλής προερχόμενος από τον πάγκο.

Με το δίδυμο Κουρκουλή - Argy να τραβάει το... κουπί στην επίθεση και την άμυνα να "σπάει κόκαλα", οι γηπεδούχοι έκαναν την επιστροφή τους στο ματς, αφού έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Οι φιλοξενούμενοι ύστερα από αρκετά λεπτά αστοχίας, βρήκαν τον εαυτό τους στο τέλος και με καλάθια των Αξαμπανόπουλου και Συκαρά έκαναν το σκορ 23-33.

Κακό από άποψη παραγωγικότητας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή, αφού διατήρησαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-41). Για τους Crips ο Argy ήταν αυτός που έκανε και πάλι την διαφορά στην επίθεση.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και να μην αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα. Έτσι, με επιμέρους σκορ 7-13 έφτασαν στη νίκη με 37-54 και πήραν και επίσημα το τελευταίο εισιτήριο για τα πλέι οφ της Master League. Οι Crips πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για να φέρουν "τούμπα" το ματς, όμως το λειψό τους ρόστερ δεν τους άφησε και πολλά περιθώρια.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παναγιώτου με 8 πόντους (2/6 δίποντα, 4/6 ριμπάουντ) και 18 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 8/32 δίποντα, 5/35 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 2 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/58 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Π. Λάντζας 9 (1), Κυρανάκης 3 (1), Παπαδόπουλος 3, Argy 10 (2), Κουρκουλής 10 (2), Β. Λάντζας 2

Aguanile (Γκέγκιος): Σιαμπλής 8 (2), Καλαφάτης 14, Τασούλας 5 (2), Συκαράς 5 (1), Γκέγκιος, Παπαναγιώτου 8, Αξαμπανόπουλος 14

Τι μας άρεσε: Το δυναμικό πρώτο δεκάλεπτο των νικητών.