10/11/2021
Hood BC 9 16 9 23 - 57 -
Souvlakers 13 15 6 13 - 47 -

Έκανε το χρέος της η Hood!

Την νίκη που έψαχνε για να βελτιώσει το ρεκόρ της πήρε η Hood κόντρα στους Souvlakers στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Η ομάδα του Στέργιου Πατσάκα, επικράτησε με 57-47 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 4-4. Με μία νίκη έμειναν οι Souvlakers, που ψάχνουν ακόμα να βρουν τα πατήματά τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Souvlakers μπήκαν πολύ δυνατά στο γήπεδο, θέλοντας να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλό τους. Με καταιγισμό τριπόντων και τον Αγγελόπουλο να σημειώνει 2, οι «μαύροι» προηγήθηκαν με 13-9. Για την Hood, 5 πόντους έβαλε ο Σαρρής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε με τις δύο ομάδες να αρχίζουν να βρίσκουν τα πατήματά τους στην επίθεση. Οι Souvlakers, με αρκετή δυσκολία κράτησαν το προβάδισμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 28-25. Milicevic από την μία με 8 πόντους και Αδάμης από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στη τρίτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το ματς ήταν νευρικό και οι δύο ομάδες πάρα πολύ άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 9-6 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ της Hood, με τον Γιάννη Σαρρή να σημειώνει 5 πόντους. Για τους Souvlakers, 3 έβαλε ο Μιχάλης Τοκατλίδης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Hood με τις σωστές οδηγίες του coach Πατσάκα, έγινε πολύ πιεστική, θέλοντας να κουράσει τον αντίπαλο της. Τα κατάφερε και με ένα επιμέρους 23-13 έφτασε στην νίκη με 57-47, με τον Milicevic να προσθέτει στο ενεργητικό του ακόμα 7 πόντους. Για τους Souvlakers, 5 πόντους έβαλε ο Γιάννης Τοκάνης.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Τόλης Λαύκας με 8 πόντους, 22 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τοκάνης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη και 3 τάπες.

Συνολικά η Hood είχε 25/80 εντός πεδιάς, 2/25 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήρε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα, έκανε 8 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Souvlakers είχαν 18/71 εντός πεδιάς, 8/30 τρίποντα και 3/4 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 5 τάπες.

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 4, Πρωτόγερος 6, Ποστόλλι 2, Σαρρής 12, Λαύκας 8, Μπέσιος 2, Milicevic 15, Χαριτόπουλος 8.

Souvlakers (Barkshire): Barkshire 4, Τοκάνης 10, Τράκας, Μελιτζάνης 5, Τοκατλίδης 5, Αδάμης 8, Καρανάτσιος 3, Αγγελόπουλος 12.

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο που έκανε η Hood!