20/06/2023
Orlando Tragic Salonica 10 20 28 18 - 76 -
Υποβρύχιοι 20 19 13 12 - 64 -

Έκαναν την ανατροπή οι Orlando Tragic Salonica!

Ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα οι Υποβρύχιοι και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τις όμορφες συνεργασίες του Λαμπρέλλη, του Οταμπασίδη και του Γιαννόγλου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Orlando Tragic Salonica βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Κάτσιου και του Βεζύρογλου, όμως πλήρωσαν το νωθρό τους ξεκίνημα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 10-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι Orlando Tragic Salonica μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Παρπόρη και τον Χήρα να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Υποβρύχιοι έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Κάγκα και τον Ταμουτσέλη και διατήρησαν το προβάδισμα τους κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 30-39.

Η αντεπίθεση των Orlando Tragic Salonica ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο όπου με όμορφη κυκλοφορία της μπάλα κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους και με τον Κάτσιο και τον Παρπόρη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Υποβρύχιοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Παπαντωνίου και τον Κάγκα, όμως τους στοίχησε η κακή αμυντική λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 58-52.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, οι Υποβρύχιοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Λαμπρέλλη και του Παπαντωνίου, όμως οι Orlando Tragic Salonica με πλουραλισμό στην επίθεση διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος και πήραν την νίκη με το τελικό 76-64.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Παρπόρης με 25 πόντους, 9 ριμπαόυντ και 5 κλεψίματα.

Για τους Υποβρύχιους ξεχώρισε ο Αντώνης Παπαντωνίου με 16 πόντους και 12 ριμπαόυντ.

Orlando Tragic Salonica: Κάτσιος 22(2), Κοϊου 2, Γιαμούκης, Πάλλης 3, Σπυρίδης, Παρπόρης 25, Κ. Αδέμης 2, Βεύρογλου 8, Χήρας 12(4), Μπούκλας, Α. Αδέμης 2.

Υποβρύχιοι: Οταμπασίδης 1, Κάγκας 2, Λαμπρέλλης 10(1), Γιαννόγλου 5(1), Μαρκάκης, Κάγκας 16, Ταμουτσέλης 14(1), Παπαντωνίου 16.

Τι μας άρεσε: Η γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας των Orlando Tragic Salonica.