13/06/2023
Puebla BC 20 17 22 10 - 69 -
Atlanta Socks 15 21 17 19 - 72 -

Έκαναν την ανατροπή οι Atlanta Socks!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Puebla και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Μανούσο και τον Χασεκίδη να βρίσκουν από νωρίς ρυθμό και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Atlanta Socks δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Εμμανουήλ και του Στέλιου Βούλγαρη διαμορφώνοντας το 20-15.

Οι Atlanta Socks ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Βορνίτη, τον Σωκράτη Βούλγαρη και τον Φωτακίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, όμως οι Puebla βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Βασιλείου, τον Πάχτα και τον Καριοφύλλη και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με το ισχνό 37-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Puebla πατούσαν καλύτερα και με τον Καριοφύλλη και τον Μανούσο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας. Οι Atlanta Socks παρά τις προσπάθειες του Κυριακού, του Γκιόκα και του Χατζηκυριακίδη πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 59-53.

Στην τέταρτη περίοδο οι Atlanta Socks έκαναν την αντεπίθεση τους, έπαιξαν πιο σκληρά στην άμυνα και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση όπου με τα καλάθια του Βορνίτη και του Φωτακίδη κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Puebla προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Καριοφύλλη να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους για την ομάδα του όμως δεν μπόρεσαν να βρούν με συνέπεια λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 69-72.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Βορνίτης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους Puebla ξεχώρισε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Puebla: Βασιλείου 6, Λεκομπλές, Πάχτας 4, Χασεκίδης 7(1), Δρακόπουλος 3(1), Μαυρίδης, Καριοφύλλης 31(6), Λαπαρίδης, Τσιάκαλης, Καπετάνιος 2, Μανούσος 16.

Atlanta Socks: Κατσικαρίδης, Σ. Βούλγαρης 7(1), Εμμανουήλ 10(1), Στ. Βούλγαρης 8(2), Βορνίτης 18(2), Γκιόκας 5(1), Φωτακίδης 11(1), Χατζηκυριακίδης 3(1), Κυριακού 10.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Atlanta Socks.