04/05/2023
Never Coupen - - - - - - -1
Beer Team - - - - - 20 -

Έκανε "σεφτέ" η Beer Team!

Την πρώτη της νίκη στην Summer Development League πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης η Beer Team, καθώς ξεπεράσει σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Never Coupen στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο και την Beer Team να έχει προβάδισμα βραχείας κεφαλής (10-11) χάρη στα καλάθια του εξαιρετικού Παπαδόπουλου. Οι γηπεδούχοι ύστερα από το μέτριο ξεκίνημά τους, πήραν σκορ από τους Μακρίδη και Αργύρη και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκα τα πατήματά τους, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Ανδρόνικο, Μεταξά και Λαγουτάρη και "έχτισαν" διψήφια διαφορά (24-34). Οι "άσπροι" είχαν σε καλή κατάσταση τους Μουράτο, Καρπουζλή και Μακρίδη, όμως αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλε στην επανάληψη η Beer Team, καθώς με καθαρό μυαλό, καλές άμυνες και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μαυράκη και Μεταξά, όχι μόνο διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα, αλλά το διεύρυνε κιόλας κάνοντας το σκορ ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών 33-45. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Μακρίδη και Μουράτου έγιναν προβλέψιμοι στην επίθεση και είδαν τις πιθανότητες τους για νίκη να μειώνονται αισθητά.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να κάνουν την... ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Μουράτο, ρίχνοντας μάλιστα την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γι' αυτούς. Οι φιλοξενούμενοι που δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έκαναν σωστή διασκέδαση, σκόραραν όταν η μπάλα "έκαιγε" με τους Παπαδόπουλο και Μεταξά και έφτασαν στη νίκη με 54-61.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαδόπουλος με double double και 19 πόντους (7/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/25 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 14/30 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/46 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 15/25 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Never Coupen (Καρπουζλής): Αργύρης 5, Καρπουζλής 3, Κυπριωτάκης, Μακρίδης 13 (3), Μουράτος 30 (3), Συρανίδης, Χρονόπουλος 2

Beer Team (Μαυράκης): Ανδρόνικος 14 (3), Κρεκούκης 10, Λαγουτάρης 4, Μαυράκης 2, Μεταξάς 12, Παπαδόπουλος 19 (1), Φίκαρης

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης της Beer Team!