14/06/2023
Basketόσαυροι 21 27 24 28 - 100 -
Poseidonio Warriors 17 17 11 24 - 69 -

Εκατοστάρα για τους Basketόσαυρους!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να αναζητούν τον αρχικό τους ρυθμό. Οι Basketόσαυροι ξεχώρισαν με τον Στράντζαλη, τον Χριστοδουλίδη και τον Παπανικολάου να προσφέρουν εξαιρετικές επιθέσεις και να σκοράρουν αποφασιστικά. Ωστόσο, οι Poseidonio Warriors δεν παραμένουν πίσω και απαντούν με τους Δημητρίου, Χατζηνικολάου και Παπαδόπουλο να καταφέρνουν να πετύχουν καλά καλάθια. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Basketόσαυρους να προηγούνται με 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Οι Στράντζαλης, Χριστοδουλίδης και Παπανικολάου συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί και να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα των Poseidonio Warriors. Από την άλλη πλευρά, οι Poseidonio Warriors πάλεψαν αλλά δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις στην επίθεση. Μετά από ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι αυξήσανε το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να δείχνει 48-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα. Οι Basketόσαυροι συνέχισαν να επιδίδονται σε εξαιρετικό μπάσκετ, εκμεταλλευόμενοι την ταλαιπωρημένη άμυνα των Poseidonio Warriors. Οι Στράντζαλης, Χριστοδουλίδης και Παπανικολάου δεν σταμάτησαν να εντυπωσιάζουν με τις κινήσεις και τα καλάθια τους. Από την άλλη πλευρά, οι Poseidonio Warriors προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η έντονη πίεση από τους αντιπάλους τους τους εμπόδισε να βρουν τον ρυθμό τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Basketόσαυρους να έχουν σημαντικό προβάδισμα, με το σκορ να δείχνει 72-45.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια επική επιδείξη των Basketόσαυρων. Με τη νίκη να είναι πλέον εξασφαλισμένη, οι παίχτες της ομάδας έδειξαν ακόμα περισσότερη αυτοπεποίθηση και πνεύμα ανταγωνισμού. Οι παίχτες συνέχισαν να σκοράρουν με εντυπωσιακούς τρόπους. Οι Poseidonio Warriors δεν παρέδωσαν τα όπλα τους και συνέχισαν να παλεύουν, αλλά ο απόλυτος έλεγχος των Basketόσαυρων καθιέρωσε το τελικό σκορ στο 100-69 υπέρ των Basketόσαυρων.

MVP του αγώνα είναι ο Μιχάλης Χριστοδουλίδης ο οποίος έκανε double double καθώς είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Poseidonio Warriors άξιος αναφοράς είναι ο Γιώργος Δημητρίου ο οποίος άγγιξε το double double με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Στράντζαλης 23 (2) , Τσεπνίδης , Πρεβενάς 8 (2) , Τσιγαρίδας 12 (1) , Τσαβλίδης 12 (2) , Παπανικολαου 14 (4) , Χριστοδουλιδης 18 (4) , Χατζηϊωάννης 13 (1)

Poseidonio Warriors: Ανδρίας 7 , Δημητρίου 15 , Γιαννάκης 7 (1) , Ταγάρας 10 , Γιαγκόπουλος 3 (1) , Παπαδόπουλος 12 , Ζελενιτσας 3 (1) , Χατζηνικολαου 12 (3)