04/11/2022
Limoges 17 17 20 29 - 83 -
Mpaloniakos 12 17 26 10 - 65 -

Έκανε ό,τι έπρεπε η Limoges!

Απέναντι σε μια ομάδα με δυναμική και πολύ... μέλλον, τον Μπαλονιακό, η Limoges με τον Σταμάτη σε φοβερό βράδυ πέρασε από το κλειστό του Περιστερίου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου με τελικό σκορ 83-65, έστω και αν στα τέλη της τρίτης περιόδου ήταν πίσω με 54-55.

Όμορφο το ξεκίνημα στο Περιστέρι, με τον Μπαλονιακό να κοιτάζει στα ίσα τη Limoges και να σκοράρει με ευκολία, με τον Λεβεντούρη πολύ καλό. Ο Παπαϊωάννου φάνηκε να θέλει να αποτελέσει τον κινητήριο μοχλό των γηπεδούχων, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-12.

Στοχευμένο μπάσκετ, λίγα λάθη και πολύ όμορφες φάσεις στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Δαβιλάς και Μασσαλής ξεχώρισαν επιθετικά για τις δύο παρέες, με εκείνη του Ευρυπιώτη να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 34-29, ύστερα από συνεχείς πόντους του ανεβασμένου Σταμάτη προς το τέλος.

Εκπληκτικά πράγματα από τον Μπαλονιακό, με τους Λεβεντούρη και Μπαμπούση να δημιουργούν... αχτύπητο δίδυμο, με το προβάδισμα να περνάει στα χέρια των φιλοξενούμενων προς στιγμήν. Ο Σταμάτης ήταν ο παλιός καλός... Σταμάτης και κράτησε τη Limoges κοντά, με τον Μπαλονιακό να προηγείται με 54-55 στη λήξη του τρίτου μέρους.

Στην τελευταία περίοδο η έμπειρη παρέα του Ευριπιώτη αποφάσισε να παίξει βάσει των πραγματικών της δυνατοτήτων, με 29-10 επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο να μην αφήνει περιθώρια στην καταπληκτική μέχρι εκείνη τη στιγμή παρέα του Λεβεντούρη, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με τελικό σκορ 83-65.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Σταμάτης με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Ο Mpaloniakos είχε για καλύτερο παίχτη τον Δημήτρη Μπαμπούση με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 26/41 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 16/26 βολές, 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/45 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 8/13 βολέπς, 29 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 λάθη.

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 24, Μαντανίκας, Παπαϊωάννου 20 (16 ριμπ.), Σταμάτης 22, Παπαδόπουλος 17, Περγαντής, Γκουρβέλος.

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Λεβεντούρης 16, Γούλας 4, Κόντης 7, Μπαμπούσης 18, Δημητρόπουλος 15, Μασσαλής 5.

Τί μας άρεσε: Η ανταγωνιστικότητα που έβγαλε ο Mpaloniakos και η ποιότητα του Σταμάτη!