07/06/2023
Kamptzida lizards 21 18 11 11 - 61 -
Honeymood Themis 20 13 14 16 - 63 -

'Εκαναν την ανατροπή οι Honeymood Themis!

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην πρώτη περίοδο δίνοντας πολλές μάχες για να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Kamptzida Lizards, οι οποίοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Πατίκα, του Μουρατίδη και του Ζαγαρτζίλη. Οι Honeymood Themis δεν άργησαν να απαντήσουν με τις προσπάθειες του Ανδρέου και του Ματακίδη και να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 21-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι Kamptzida Lizards ανέβασαν την απόδοση τους και με τις όμορφες συνεργασίες του Λίγκου, του Γεράκη και του Πατίκα έκαναν ένα μικρό σερί φτιάχνοντας μία μικρή διαφορά ασφαλείας. Οι Honeymood Themis βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Βελεργάκη, τον Γεωργίου και τον Σαρρή να αποτελούν μόνιμες απειλές για το αντίπαλο καλάθι, όπως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 39-33.

Η αντεπίθεση των Honeymood Themis ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο με τον Γεωργίου, τον Τικπασάνογλου και τον Χαβαλέ να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας συνεχόμενα δύσκολα καλάθια. Οι Kamptzida Lizards απάντησαν με τον Αρβανίτη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα, δίνοντας εύκολους πόντους στην ομάδα του, όμως τους στοίχησε η αστοχία από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να δούν την διαφορά να μειώνεται στο εύθραυστο 50-47.

Στην τέταρτη περίοδο οι Kamptzida Lizards προσπάθησαν να μείνουν απειλητικοί με τις προσπάθειες του Λίγκου και του Πατίκα, όμως οι Honeymood Themis έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν μία δύσκολη νίκη με το τελικό 61-63.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Βενιζέλος Γεωργίου με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για τους Kamptzida Lizards ξεχώρισε ο Δημήτρης Πατίκας με 24 πόντους, 5 ριμπαόυντ και 2 ασσίστ.

Kamptzida Lizards: Μουρατίδης 2, Ζαγαρτζιλής 3(1), Λίγκος 9(1), Κουκούλης 3(1), Α. Πεφτιτσέλης 1, Αρβανίτης 8, Γεράκης 5(1), Ι. Πεφτιτσέλης 3(1), Πατίκας 24(2), Μουτσούδης 3(1).

Honeymood Themis: Σαρρής 6, Ματακίδης 9, Γεωργίου 21(3), Ζαχαριάδης, Βαλεργάκης 9(2), Τικπασάνογλου 4(1), Ανδρέου 10(2), Νικολούσης, Κορκακάκης, Χαβαλές 4.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του κρατώντας το ενδιαφέρον των θεατών.