15/06/2023
Net Reapers 8 9 4 22 - 43 -
Patras Orlando Tragic 16 13 16 17 - 62 -

Εκκωφαντικά στους «4» με ανατροπή οι Orlando Tragic

Πραγματοποιώντας μια απόλυτα πειστική εμφάνιση, οι Orlando Tragic επικράτησαν με άνεση των Net Reapers (43-62), ρέφαραν και με το παραπάνω την ήττα του πρώτου προημιτελικού (41-44) και έκλεισαν εισιτήριο για το Final 4, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους Yellow Submarine, με έπαθλο μια θέση στον μεγάλο τελικό. Οι Net Reapers από την άλλη έμειναν στην καλή εμφάνιση του πρώτου αγώνα και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, οι Tragic έδειξαν πως δεν είναι διατεθειμένοι να αφήσουν το παιχνίδι στην... τύχη του. Εμφανίστηκαν από το πρώτο δευτερόλεπτο σοβαροί και προσηλωμένοι και στις δύο όχθες του παρκέ, με τον Στέλιο Σιαμπλή να βρίσκεται σε καταπληκτική κατάσταση και έτσι το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 8-16 για τους «μοβ».

Οι Net Reapers, παρά το γεγονός πως σε αυτό το ματς είχαν στις τάξεις τους τον μεγάλο τους σταρ, Ραφαήλ Μίχο, κινήθηκαν πολύ μακριά από τα στάνταρ τους και βρέθηκαν σε μια από τις χειρότερες βραδιές του για φέτος. Αντίθετα, το Orlando συνέχισε να παίζει πολύ καλό μπάσκετ και με αυτό τον τρόπο έφτασε στην ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (17-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η σεμνή τελετή... έλαβε τέλος, καθώς οι Orlando Tragic έπαιξαν φανταστική άμυνα και κράτησαν τους Net Reapers μόλις στους 4 πόντους σε μια ολόκληρη περίοδο. Από την άλλη, οι Tragic συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικά και στην επίθεση και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με «αέρα» 24 πόντων (21-45).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, καθώς η πρόκριση είχε κριθεί από πολύ νωρίτερα. Οι Reapers, απαλλαγμένοι πλέον από το άγχος απόλαυσαν το ματς, έβαλαν κάποια σουτ και μάζεψαν την διαφορά, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν τους Tragic. Το τελικό 43-62 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων και την πρόκριση των Orlando Tragic.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Στέλιος Σιαμπλής με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.