06/06/2023
Patras LakiStars 14 14 9 11 - 48 -
Μπεκρίμ Team 14 13 5 20 - 52 -

Έκλεισαν με νίκη γοήτρου οι «μπεκρήδες»

Την καλύτερή τους εμφάνιση μετά από αρκετό καιρό έκαναν οι Mpekrim Team, οι οποίοι σταμάτησαν το σερί ηττών και έκαμψαν την αντίσταση των Lakistars (48-52), δείχνοντας έτοιμοι για τα Play Offs, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τους Think Digital. Από την άλλη, οι Lakistars τερμάτισαν στην 4η θέση της κανονικής διάρκειας και θα βρουν στο δρόμο τούς τους Bucks, με έπαθλο την πρόκριση στο Final 4.

To παιχνίδι είχε παράξενη εξέλιξη με πάρα πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι Lakistars, απόντος του Χριστοδουλόπουλου μέσα από το ζωγραφιστό, βασίστηκαν σχεδόν εξ ολοκλήρου στο περιφερειακό τους σουτ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξουν πολλά σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι τους. Ενδεικτικά, στην Α' περίοδο προηγήθηκαν με 9-0 με 3/3 στο ξεκίνημα, ωστόσο στη συνέχεια κόλλησαν στην επίθεση και οι «μπεκρήδες» ισοφάρισαν το σκορ (14-14).

Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι δεν άλλαξε καθόλου μορφή και ήταν ένα δεκάλεπτο...copy paste με το πρώτο. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κάτοχο, οι Lakistars έβαζαν τα μακρινά σουτ, αλλά ήταν ευάλωτοι κοντά στο καλάθι, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει διαφορές και τελικά το ημίχρονο τελείωσε με τους Lakistars στο +1 (28-27).

Η Γ' περίοδος δεν προσέφερε καλό θέαμα στο φίλαθλο κοινό, καθώς οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν ιδιαίτερα άστοχες έξω από τα 6,75, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Οι Lakistars υπερείχαν στα σημεία και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με «προίκα» το +5 (37-32).

Στην τελευταία περίοδο, οι Mpekrim Team έκαναν ένα πολύ παραγωγικό δεκάλεπτο, με πλουραλισμό και εντυπωσιακή ευστοχία στην επίθεση. Οι Lakistars από την άλλη, στο κρίσιμο σημείο δεν είχαν το απαιτούμενο καθαρό μυαλό και μοιραία γνώρισαν μια αναίμακτη ήττα. Το τελικό 48-52 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Γεωργίου, με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα