76
86ers 27 18 19 12 - 76 -
West Ballers 22 14 7 16 - 59 -

Έκλεισαν με νίκη και τη 2η θέση οι 86ers

Η ομάδα των 86ers επικράτησε με 76-59 των West Ballers αλλά δεν ήταν όλα ρόδινα. Στην αρχή του αγώνα οι West Ballers έκαναν ένα δυναμικό ξεκίνημα με δύο τρίποντα. Στο πρώτο 3λεπτο είχαν το προβάδισμα με 7-13. Στα μέσα της περιόδου και με σερί 7-0 οι 86ers πήραν το προβάδισμα. Για λίγο οι δύο ομάδες έμειναν κοντά αλλά έκαναν ξέσπασμα οι 86ers με αποτέλεσμα να αναπτύξουν τη διαφορά στο 22-15. Όμως η διαφορά ξαναήρθε γρήγορα στο καλάθι αλλά πάλι οι 86ers είχαν απάντηση και έκλεισαν μπρστά στην 1η περίοδο με 27-22.

Στην 2η περίοδο οι West Ballers ξαναπήραν προβάδισμα έστω και με το ελάχιστο. Οι δύο ομάδες σχεδόν συμπορεύτηκαν για αρκετά λεπτά. Για πάνω από μισή περίοδο καμία ομάδα δεν πήρε κάποια διαφορά άνω των 4 πόντων. Αυτό άλλαξε όταν το σκορ ήταν 39-35 και ο Κώστας Φραγγής έβαλε τρίποντο για δώσει τη διαφορά των 7 πόντων, σχεδόν 3:20 πριν το τέλος. Η τελική κόρνα βρήκε μπροστά τους 86ers με το σκορ να είναι 45-36.

Η αρχή της 3ης περιόδου είχε χαμηλό σκορ. Για τα πρώτα τρία λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 5-3. Μέχρι τα μέσα της περιόδου η διαφορά δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Αλλά στο τελευταία λεπτά οι 86ers άρχισαν να πατάνε γκάζι και να ανεβάζουν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από 20 πόντους (+21, 62-41). Μέχρι το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες έβαλαν από ένα δίποντο και το τελικό σκορ του δεκαλέπτου ήταν 64-43.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα των West Ballers προσπάθησε να μειώσει όσο μπορούσε τη διαφορά. Έδειξαν ένα πιο επιθετικό πρόσωπο στο τελικό επιμέρους σκορ ήταν μπροστά (12-16). Η διαφορά αυτή δεν στάθηκε αρκετή για να ανατρέψει τα δεδομένα και έτσι οι 86ers πήραν τη νίκη με 76-59.

MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μουτσέλης με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των West Ballers ξεχώρισε ο Γιώργος Δεληγιάννης με 16 πόντους και 22 ριμπάουντ.

86ers: Γερολυμάτος 5, Καρακώστας 7, Μουτσέλης 24, Ρικούδης 5 (1), Σπυρόπουλος 22 (4), Συμεωνίδης 3(1), Φραγγής 10 (1)

West Ballers: Αλατσίδης 10 (1), Γαλανίδης 14 (4), Δεληγιάννης 16, Ιωαννίδης 8, Κύρκου 5 (1), Μάλαμας 0, Νικολαΐδης 6 (1), Χατσικιάν 0