09/01/2023
Γκουρούδες 18 16 27 19 - 80 -
Golden Steak Warriors 20 10 17 25 - 72 -

Έκλεισαν με νίκη τον πρώτο γύρο οι Γκουρούδες!

Το βραδάκι της Δευτέρας 9 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena , σε ένα πολύ δυνατό και γρήγορο παιχνίδι, οι Γκουρούδες με τον Κωνσταντίνο Μελάγιες στα καλύτερα του και τον Ντίνο Αχή πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα, άντεξαν στην πίεση που άσκησαν οι Golden Stake Warriors, επικράτησαν με 80 – 72 και έκλεισαν με νίκη τον πρώτο γύρο.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τους φιλοξενούμενους να κρατούν προβάδισμα με 18 – 20. Εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι έκανε η ομάδα του Μπαλατσούρα και με μπροστάρη τον Μακρή με 7 πόντους, ξέφυγε με 2 – 15. Μετά το πεντάλεπτο, οι Γκουρούδες ανέβασαν την απόδοσή τους και με τον Αχή να είναι σε πολύ καλή βραδιά με 12 πόντους, πλησίασαν 18 – 20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άστοχοι Steaks προσπαθούσαν να κρατήσουν το προβάδισμα κυρίως με τον Τσούρτο που πέτυχε 5 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι με το δίδυμο Αχή και Λημνιάτη να οδηγούν την επίθεση με 6 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34 – 30.

Στην τρίτη περίοδο, οι Γκουρούδες έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ, επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έστειλαν την διαφορά στο + 14. Ο Μελάγιες ήταν καταπληκτικός σε εκείνο το διάστημα με 10 πόντους και Αχής(2) και Μπαλαούρας πυροβολούσαν από την περιφέρεια για το 61 – 47. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Πλακογιαννάκης με ατομικές προσπάθειες και 8 πόντους, προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου , οι Golden Steak έκαναν τρομερή προσπάθεια να γυρίσουν το ματς και με Ν.Μητρόπουλο(6) και Πλακογιαννάκη (7) να παίρνουν την κατάσταση πάνω τους, πλησίασαν ακόμα και στο καλάθι. Ο Μελάγιες με δύο τρίποντες βόμβες ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Μπαλαούρας πήρε στην συνέχεια την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 5 πόντους, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη για τους Γκουρούδες, με το τελικό 80 – 72 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ντίνος Αχής με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Πλακογιαννάκης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Γκουρούδες είχαν 14 / 26 δίποντα, 12 / 35 τρίποντα, 16 / 27 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Warriors είχαν 24 / 58 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 9 / 18 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Γκουρούδες (Λημνιάτης): Αχής 26(8ρ.), Γκίκας 6, Λημνιάτης 10(8ρ.), Μελάγιες 21(7ρ.),Μπαλαούρας 15(7ρ.), Αργυράκης 2.

Golden Steak Warriors(Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 8(10ρ.), Μακρής 16, Κ.Μητρόπουλος 9(8ρ.), Ν.Μητρόπουλος 4(13ρ.), Μπαρδούτσος 4, Πατρινός 4, Τσούρτος 7, Πλακογιαννάκης 20.

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Γκουρούδων, τα drive του Μελάγιες και η προσπάθεια των Steak για ανατροπή!