23/06/2023
Bar Χελώνα 12 14 6 10 - 42 -
Μπεκρίμ Team 13 15 11 8 - 47 -

Έκλεισαν θέση για τον τελικό οι Mpekrim Team

Μετά από έναν ημιτελικό με αμφίρροπη εξέλιξη και όμορφο θέαμα, οι Mpekrim Team επικράτησαν στα σημεία της Bar Xelona (42-47) και πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Development League, αποδεικνύοντας από τι μέταλλο είναι φτιαγμένοι. Από την άλλη, οι «χελώνες» πλήρωσαν τις σημαντικότατες απουσίες (Λίτης, Σπανός, Λαμπρόπουλος, Λαθούρος) και έβαλαν τέλος σε μια πολύ καλή πορεία.

Ο αγώνας άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους «μπεκρήδες», οι οποίοι μπήκαν με ορμή στο ματς και προηγήθηκαν γρήγορα με σκορ 7-0.  Οι «μπλαουγκράνα», για ακόμα μια φορά φέτος έβγαλαν άμεσα αντίδραση και επέστρεψαν με συνοπτικές διαδικασίες στο ματς, με το Α' δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 12-13 υπέρ των Mpekrim.

Ανάλογη εξέλιξη είχε και το Β' δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ, σε ένα ματς με τρομερό σασπένς. Από τη μία, ο Κακλαμάνης προσπαθούσε να μπει στα «παπούτσια» των απόντων, την ώρα που ο Αγουρίδης έδειχνε σε ένα ακόμα πόσο πολύπλευρα μπορεί να συνεισφέρει. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-28 για τους «μπεκρήδες». .

Στο Γ' δεκάλεπτο, η απουσία του Λίτη, ο οποίος θα μπορούσε να δώσει λύσεις, τόσο μέσα στο ζωγραφιστό, όσο και στην εκτέλεση, έγινε πιο εμφανής από ποτέ για τη Bar Xelona, η οποία πέτυχε μόλις 6 πόντους σε ένα δεκάλεπτο. Αυτό, έδωσε την ευκαιρία στους Mpekrim Team να οικοδομήσουν μια διαφορά, που για τα δεδομένα του ματς έμοιαζε αξιόλογη (32-39).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Bar Xelona προσπάθησε να επιστρέψει σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης και κατάφερε να μειώσει ως τους 2 πόντους, με τρίποντο του Σταθόπουλου από τη γωνία (42-44, 30'' πριν το τέλος). Σε εκείνο το σημείο, ο Παϊρής έβαλε ένα μεγάλο καλάθι, το οποίο έγειρε ξανά την πλάστιγγα και έδωσε τη νίκη στους Mpekrim (42-47), οι οποίοι πανηγύρισαν τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό.

Ο Δημήτρης Αγουρίδης αναδείχθηκε Betsson MVP του αγώνα, με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.