18/05/2023
Μίνωες 17 15 19 15 - 66 -
Buzzer Eaters 15 10 15 13 - 43 -

Έκλεισαν θέση στην επόμενη φάση οι Μίνωες!

Το βράδυ της Πέμπτης στο ΓΣΠ οι Μίνωες έφτασαν τις 3 νίκες στον 6ο όμιλο της Summer Evolution League, επικρατώντας των Buzzer Eaters με 66-43 και κλείνοντας θέση στα Playoffs του καλοκαιρινού πρωταθλήματος.

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο οι μετέπειτα νικητές μπήκαν σε θέση οδηγού, βρίσκοντας λύσεις από τους Παγώνα (8π.), Αλτσαντζή (5π.), Γαλίτη (2π.) και Ν. Αλεξόπουλο (2π.). Σε απόσταση ενός σουτ πίσω βρέθηκαν οι φιλοξενούμενοι, που απάντησαν με Καλογέρα (6π.), Δεδεμάδη (4π.), Ζαννιά (3π.) και Αρβανίτη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-15.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με τους Μίνωες να διατηρούν τα ηνία, χάρη στους Παγώνα (6π.), Γαλίτη (4π.) και Ν. Αλεξόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Buzzer δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν, με τον Παυλόπουλο (8π.) να κάνει τη διαφορά σε αυτό το διάστημα. Σκορ ημιχρόνου, 32-25.

Μετά την ανάπαυλα οι Μίνωες έσφιξαν την άμυνά τους και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 19-5, έβαλαν τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Αλτσανζή (8π.), Γαλίτη (5π.), Παπαστάμο (4π.) και Παγώνα (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Buzzer Eaters που δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό, παρά την προσπάθεια των Καλογέρα (3π.) και Αρβανίτη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 51-30.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν. Οι Μίνωες έφτασαν άνετα στη νίκη, σκοράροντας μάλιστα με αξιοσημείωτη πολυφωνία στο φινάλε, ενώ οι Buzzer Eaters βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους, χάρη στους Βουνισέα (6π.), Ζαννιά (3π.), Καλογέρα (2π.) και Τζαβέλλα (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Μίνωες είχαν 24/41 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Buzzer Eaters είχαν 15/48 δίποντα, 4/33 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Γαλίτης με 13 πόντους και double-double, έχοντας 3/6 δίποντα, ¼ τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δήμος Δεδεμάδης με 4 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Μίνωες (Παπαστάμος) : Αλεξόπουλος Ν. 8, Αλεξόπουλος Α. 1, Αλτσαντζής 15 (3), Γαλίτης 13 (1), Μπαχάς 3, Παγώνας 22, Παπαστάμος 4.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς) : Αρβανίτης 4, Βουνισέας 6, Δεδεμάδης 4, Ζαννιάς 6 (2), Καλογέρας 11, Παναγιωτίδης, Παυλόπουλος 8 (2), Τζαβέλλας 4.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.