15/04/2022
Komodo Dragons 15 13 16 10 - 54 -
Παντοφlakers 14 24 11 16 - 65 -

Έκλεισαν την σεζόν με νίκη οι Παντοφlakers!

Την όγδοη νίκη τους στον πρώτο όμιλο της Development League πήραν οι Παντοφlakers, που κέρδισαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ τους DPG Warriors με 65-54.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά δυναμικά και για τις δύο ομάδες που πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι DPG ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 15-14, με τον Τάσο Κλεφτόγιαννη να σημειώνει 8 πόντους. Για τους «κίτρινους» 6 πόντους έβαλε ο Γαρυφαλλίδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Παντοφlakers αντέδρασαν. Με τον Μίλτο Πατσίκα να βάζει 16 από τους 24 πόντους της ομάδας του, οι «παντόφλες» έτρεξαν ένα επιμέρους 24-13 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-28. Για τους Warriors, 4 πόντους έβαλε ο Γιουλούντας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι DPG πάλεψαν για να επιστρέψουν στο ματς. Με τους Κλεφτόγιαννη, Βεργόπουλο και Δαμόπουλο να σκοράρουν οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν στους 5, 49-44 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Για τους Παντοφlakers, 6 πόντους έβαλε ο Μιχάλης Καριπίδης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη «Sugar» διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και πήρε τελικά την νίκη με 65-54 κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά. Από την άλλη, η ομάδα του Βεργόπουλου, «πλήρωσε» τις πολλές απουσίες που είχε όλη την χρονιά και υποβιβάστηκε στην Development 2 League.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μιλτιάδης Πατσίκας με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Βαζαίος με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι DPG Warriors ειχαν 22/78 εντός πεδιάς, 7/26 τρίποντα και 3/6 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι Παντοφlakers είχαν 29/70 εντός πεδιάς, 3/11 τρίποντα και 4/14 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 6 τάπες.

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Βεργόπουλος 7, Δαμόπουλος 11, Κλεφτόγιαννης 15, Ζενέλης 6, Βαζαίος 6, Γιουλούντας 9.

Παντοφlakers (Ζαχαρόγιαννης): Καριπίδης 16, Καρπεράκης 3, Πατσίκας 25, Γαρυφαλλίδης 17, Παπαχρυσοστόμου 4.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!