06/03/2024
Άξονας BC 21 20 24 27 - 92 -
Respect 20 20 25 23 - 88 -

Έκλεισε θέση στα ημιτελικά ο Άξονας!

Ο αγώνας ήταν ένας αγώνας με πολύ υψηλό ρυθμό και εντάσεις. Οι Respect ξεκίνησαν με μεγάλη ενέργεια και πάθος, με τους Χαριτόπουλο, Πολύζο και Μυλωνά να δίνουν τον ρυθμό στην ομάδα τους. Ο Άξονας από την άλλη πλευρά, προσπάθησε να αντιδράσει με την άμυνα των Respect να είναι αδύναμη. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Άξονα να προηγείται με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα επικράτησε απόλυτη ισορροπία στο σκορ . Οι παίκτες και των δύο ομάδων συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές επιθετικές δεξιότητες και πανέμορφες συνεργασίες. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ περιόδου να είναι 20-20. Οι Respect δεν έχασαν την αισιοδοξία τους και κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 41-40 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά αγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό στο γήπεδο. Οι Respect επέδειξαν ανθεκτικότητα και αποφασιστικότητα, καθώς ο Άξονας προσπάθησε επανειλημμένα να ανατρέψει την κατάσταση. Το τρίτο δεκαλέπτο έληξε με τους Respect να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν σε 65-65.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η κορύφωση του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα. Ο Άξονας, ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ, έδειξε απίστευτο πνεύμα αντιμετώπισης, καταφέρνοντας να ανατρέψει την κατάσταση με εξαιρετικά σουτ και ασίστ. Τελικά, ο Άξονας ήταν αυτός που κατάφερε να νικήσει τους Respect με σκορ 92-88 παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον ημιτελικό.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Συμεών Αζτσής ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Respect είναι ο Δημήτριος Χαριτόπουλος ο οποίος άγγιξε το Triple Double έχοντας 24 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Άξονας: Αντικατζίδης 4, Αχτσής 21(1), Γιοσμάς 16(1), Γκούμας 1, Ερμείδης 20(2), Κυπριανίδης 3, Κωστακίδης 20(3), Μαργώνης, Μουτσέλης 7, Τζιβάνης

Respect: Αξάς 4, Αμοιρίδης 6, Ανδρεάδης 9(3), Μυλωνάς 20, Πολύζος 20(4), Χαριτόπουλος 24(2), Χατζάκης 5(1)