04/02/2023
Escapers 14 8 18 12 - 52 -
Gallika and Piano BC 8 9 20 17 - 54 -

Έκλεψαν τη νίκη τα Gallika and Piano

Στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου της κατηγορίας Development, τα Gallika and Piano κέρδισαν στο όριο τους Escapers με 52-54 και πανηγύρισαν την 13η  νίκη τους στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είδαν τον Σιώπκα να είναι καταπληκτικός και με δέκα πόντους να είναι ο κορυφαίος του αγώνα. Ο Γράδος από τα Gallika and Piano με πέντε ήταν ζεστός, όμως το 14-8 ήταν δίκαιο σκορ.

Ο Δεπάστας βοήθησε τους Escapers στο σκοράρισμα, όμως το ίδιο έπραξε και ο Σταύρος Πιερρουτσάκος για τη δική του ομάδα. Το 22-17 μάλλον βόλευε περισσότερο τους φιλοξενούμενους, που ακόμα δεν είχαν βρει το ρυθμό τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακό από πλευράς μπάσκετ, με τον Σιώπκα να είναι μια επίθεση μόνος του, ενώ τ’ αντίπαλο δέος ήταν ο Γράδος. Ο τελευταίος είχε και την βοήθεια των αδερφών Πιερρουτσάκου και το 40-37 μας προετοίμαζε για ένα τελευταίο δεκάλεπτο θρίλερ.

Όπερ κι εγένετο. Οι Escapers είχαν μόνο ένα πόλο στην επίθεση τους (Σιώπκας) με ολίγο Δεπάστα και Φράγκο. Οι «Γάλλοι» είδαν τον Γράδο ν’ανεβάζε στροφές, όμως ο go to guy στο τέλος ήταν ο Πιερρουτσάκος Γιάννης. Με το σκορ να είναι 52-51, πέτυχε γκολ-φάουλ και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση.

Οι νικητές είχαν 4/9 βολές, 16/36 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 46 ριμπάουντ (10 επ., 36 αμ.), 10 ασίστ, ισάριθμα λάθη και 5 κλεψίματα. Οι ηττημένοι μέτρησαν 9/13 βολές, 17/52 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 38 ριμπάουντ (6 επ., 32 αμ.), 12 ασίστ, ισάριθμα λάθη, 5 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Στράτο Γράδος με 21 πόντους (6/9 δίποντα, 3/12 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη και 1 τελική πάσα.

Escapers (Σιώπκας): Φράγκος 9 (1), Τάγκας, Μπομπότης3 (1), Σιώπκας 27, Δεπάστας 8, Ανατολίτης 5 (1), Ιωσηφίδης

Gallika and Piano (Πιερρουτσάκος Σταύρος): Πιερρουτσάκος Γιάννης 14 (1), Γκίκας 3 (1), Ξηροκώστας 2, Γράδος 21, Πιερρουτσάκος Σταύρος 12 (1), Κατσίκης 2.

Τι μας άρεσε: Ο ανταγωνιστικός χαρακτήρας και των δύο συλλόγων, που μας κράτησε σε αγωνία και τα σαράντα λεπτά του ματς.