13/12/2021
Bulldogs 14 18 17 12 - 61 -
Gallika and Piano BC 18 14 14 16 - 62 -

Έκλεψαν τη νίκη στο τέλος τα Gallika & Piano !

Στο κλειστό του Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2 , τα Gallika k Piano  πέτυχαν την έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Bulldogs με 61-62 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον Μιχαήλ Αναστασόπουλο, καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ του Arena , 5-3 και 7-5 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα επιμέρους 7-13 να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με τέσσερις πόντους διαφορά , 14-18 .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει , καθώς οι παίκτες του Μίλτου Δημητρακόπουλου πέρασαν μπροστά στο σκορ ,24-22 και 32-26 , με τον Πιερρουτσάκο και την παρέα του να αντιδρούν και με ένα εντυπωσιακό σερί 0-6 να φέρνουν την αναμέτρηση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην απόλυτη ισορροπία , 32-32  .

Η τρίτη περίοδος συνέχισε να έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι , αφού οι πορτοκαλί βρέθηκαν στο συν τρία , 41-38 , τα Gallika προσπέρασαν με έναν πόντο , 41-42 , με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ένα επιμέρους 8-4 και να κλείνουν την προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν τρία , 49-46 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους πέντε πόντους , 51-46 , οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα έφεραν τούμπα την αναμέτρηση , 54-59 , οι Bulldogs μείωσαν στο πόντο , 58-59 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 με 61-62  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Αναστασόπουλο  με 9 πόντους , 7 ριμπάουντ ,  1 ασίστ και 1 κλέψιμο  , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Βασιλάκος είχε 25 πόντους , 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ  .

Τα Gallika kai Piano είχαν 24/47 δίποντα , 1/23 τρίποντα , 11/18 βολές , 34 ριμπάουντ, 11 ασίστ , 7 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 5 λάθη ενώ οι Bulldogs είχαν  21/50 δίποντα , 4/20 τρίποντα , 7/11 βολές , 47 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  1 κλεψίματα  και 11 λάθη  .

Bulldogs (Μίλτος Δημητρακόπουλος): Λούβαρης 4  , Απέργης 14 , Βασιλάκος 25  , Λαζανάκης 2 , Δημητρακόπουλος 10 , Κορκός 4 , Γαλάνης 2   .

Kavlanta Hawks (Πιερρουτσάκος ) : Πιερρουτσάκος 8 , Μαντζούκης 5 , Θανάσης Μαυρουλέας 2  , Παντελής Μαυρουλέας 5 , Γκίκας 10 , Αναστασόπουλος 9 , Γράδος 18  .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς που μας χάρισαν οι δύο ομάδες καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !