24/11/2022
Falcons 16 17 9 5 - 47 -
BEERWAUKEE BUCKS 14 12 9 17 - 52 -

«Έκλεψαν» το ροζ φύλλο στο φινάλε τα «ελάφια»

Τι κι αν κυνηγούσαν στο σκορ για 35 λεπτά; Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, οι Beerwaukee Bucks ανέτρεψαν όλα τα προγνωστικά και πήραν μια μεγάλη νίκη επί των Touvlakers (47-52), μια νίκη που ήταν και η πρώτη τους στο φετινό Basketaki Patras Cup.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους δύο μονομάχους να πηγαίνουν πόντο - πόντο. Ο Ιωάννου από τη μία και οι Γκαβράνιτζ και Ευστρατιάδης από την άλλη μπήκαν «ζεστοί» στην αναμέτρηση και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «κοκκινόμαυρους» να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα (16-14).

Στη Β' περίοδο, οι Touvlakers βελτίωσαν κι άλλο την απόδοσή τους και με πλουραλισμό στην επίθεση ανέβασαν τη διαφορά, την ώρα που από πλευράς Bucks ο Ευστρατιάδης αποτελούσε την μοναδική μόνιμη πηγή κινδύνου για την αντίπαλη άμυνα. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Touvlakers στο +7 (33-26).

Στην επανάληψη, οι Beerwaukee προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, όμως κάθε φορά που έφταναν σε απόσταση αναπνοής, οι Touvlakers έβρισκαν τον τρόπο να ξεμακρύνουν και τελικά ολοκλήρωσαν την Γ' περίοδο κρατώντας την διαφορά των 7 πόντων (42-35).

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα. Εκεί, οι Bucks αν και βρέθηκαν στο -10 (47-37) και έμοιαζαν να είναι με την πλάτη στον τοίχο, πραγματοποίησαν μια επική επιστροφή στο ματς, με σερί 15-0 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πετρίτση, ο οποίος έβαλε δύο πολύ καθοριστικά τρίποντα. Έτσι, τα «ελάφια» έφτασαν σε μια μάλλον ανέλπιστη νίκη και έριξαν στο «καναβάτσο» τους Touvlakers (47-52).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Γκαβράνιτς με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από τους ηττημένους προσπάθησε ο Γιώργος Ιωάννου, με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Touvlakers ολοκλήρωσαν το ματς με 13/35 δίποντα, 3/28 τρίποντα και 12/17 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 τάπα και 18 λάθη. Οι Beerwaukee Bucks από την άλλη σούταραν 13/36 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 8/16 βολές. Μέτρησαν επιπλέον, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Touvlakers: Θεοδωρακόπουλος, Ιωάννου 14, Καϊάφας 6, Μπουχάγιερ 2, Φίλιας 2, Φωστέρης 9, Χριστοδουλόπουλος 5

Beerwaukee Bucks: Γκαβράνιτζ 8, Ευστρατιάδης 16, Καραβίδας 7, Καρπέτας 6, Κριθής 2, Μακρής, Παλαιοθόδωρος 3, Πετρίτσης 9, Στάθης, Φούφουλας 1

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Bucks, που δεν παράτησαν το ματς και στο τέλος πήραν μια μεγάλη νίκη