22/09/2021
Πήγασος 8 6 13 8 12 47 -
Gallika and Piano BC 15 9 7 4 8 43 -

Έκλεψε τη νίκη στη παράταση ο Πήγασος !

Στο κλειστό των Μελισσιων  για το θεσμό του Basketaki Cup, o Πήγασος  ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα , καθώς πήραν τη νίκη στη παράταση ενάντια στα Gallika and Piano με 47-43  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε πολύ καλή μέρα τον Γιάννη Λάμπρου  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , πίεσε στην άμυνα , πήρε ριμπάουντ , έβγαλε αιφνιδιασμούς και τελείωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους .

Οι φιλοξενούμενοι  βρέθηκαν να προηγούνται στο ξεκίνημα του αγώνα  , 3-5, και με ένα επιμέρους 5-15 έκλεισαν τη πρώτη περίοδο προηγούμενοι  με 8-15. Πρώτος σκόρερ των Γαλλικών ήταν ο Ιωάννου με 6 πόντους , ενώ από την πλευρά των νικητών ο Πάντας είχε 3 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο τα Gallika  διατήρησαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του και με όπλο τη πολύ καλή τους άμυνα οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με διαφορά 10 πόντων , 14-24  . Ο Γράδος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 5 πόντους , ενώ από τον Πήγασο οι Σταυρόπουλος , Ρουσσάκης και Λεγάκης είχαν από 2 .

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το διάστημα που οι γηπεδούχοι  έδειξαν  τι ακριβώς μπορούν να κάνουν και στις δύο πλευρές του παρκέ , καθώς έβγαλαν απίστευτη ενέργεια,  πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες , έβγαλαν αιφνιδιασμούς, κατάφεραν  να μειώσουν στον έναν πόντο ,23-24,  με το τέλος του δεκαλέπτου να τους  βρίσκει στο -4 με 27-31 .

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης ο Πάντας και η παρέα του μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με ένα σερί 6-1 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ ,33-32, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 35-35 .Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι με όπλο το τρίποντο κρεσέντο των Λάμπρου , Σταυρόπουλου και Πάντα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 47-43, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταυρόπουλος  με 11 πόντους , 11 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ από τους ηττημένους ο Αναστασόπουλος  είχε 6 πόντους , 6 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κόψιμο .

Ο Πήγασος είχε συνολικά 14/57 δίποντα , 7/30 τρίποντα , 13/20 βολές , 55 ριμπάουντ , 12 ασίστ , 7 κλεψίματα και 12 λάθη , ενώ τα Gallika είχαν 14/57 δίποντα , 2/24 τρίποντα , 13/20 βολές , 42 ριμπάουντ , 6 ασίστ  , 3 κλεψίματα , 6 κοψίματα και 10 λάθη .

Πήγασος (Πάντας ) : Νίκας   , Ρουσσάκης 5  , Πάντας 10  , Σταυρόπουλος 11 , Λεγάκης 11 , Λάμπρου 10  .

Gallika and Piano (Καβαλιεράτος ) :  Γράδος 15 ,  Πιερρουτσάκος 5 , Μαντζούκης 3 , Γκίκας 2, Ανααστασόπουλος 6, Ιωάννου 12 .

Τι μας άρεσε : Το ατελείωτο σασπένς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τόσο στη κανονική διάρκεια όσο και στο έξτρα πεντάλεπτο !