15/01/2023
L' Ovelha Negra 15 16 15 16 - 62 -
Leontario BC 14 18 9 24 - 65 -

"Έκλεψε" το ροζ στο τέλος το Leontario!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Evolution League, το Leontario όντας καλύτερο στις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού άρπαξε τη νίκη μέσα από τα χέρια της L’Ovelha Negra με σκορ 62-65!

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Βόσικας με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Θοδωρής Λάνη Φρε είχε 17 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα είχαν όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με βραχεία κεφαλή και σκορ 15-14. Ο Λάνη πραγματοποίησε μια ‘one man show’ εμφάνιση, καθώς πέτυχε τους δέκα από τους συνολικά δεκαπέντε πόντους της Negra. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα βασικότερα επιθετικά όπλα, Πλαγιαννάκος και Βόσικας, αποτέλεσαν τους πρώτες σκόρερ της ομάδας τους με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι, καθώς βρέθηκαν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου να προηγούνται με σκορ 31-20. Ωστόσο η αντίδραση της ομάδας του Κωνσταντιδέλη ήταν άμεση και με ένα εντυπωσιακό σερί 0-12, έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 31-32. Ο Βόσικας σε αυτό το διάστημα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του με 8 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γρηγορόπουλος αποτέλεσε το αντίπαλο δέος με 9.

Οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν πολύ σκληρά καρύδια, αφού με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου πέτυχαν εφτά αναπάντητους πόντους(38-32), κλείνοντας εν τέλει τη προτελευταία στροφή του παιχνιδιού με το 46-42.

Οι φάσεις που σημάδεψαν, όχι μόνο το τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ολόκληρο το παιχνίδι πραγματοποιήθηκαν λίγο πριν το τέλος. Αρχικά, ο Πλαγιαννάκος με σουτ τριών πόντων μετέτρεψε το 62-60 σε 62-63, ενώ ο Τσιαντής κόβοντας τον Λή Κεν έξω από τη γραμμή των 6,75 στην εκπνοή του αγώνα, χάρισε στην ομάδα του την έκτη συνεχόμενη νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 62-65.

Το Leontario είχε 16/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα , 12/18 βολές, 41 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/50 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 9/21 βολές, 48 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη .

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 12, Καλούδης 3, Καπογιάννης, Κλεφτογιάννης 4, Λάνη Φρε 17, Λή Κεν, Λυμέρης 2, Σπάθης 17.

Leontario(Κωνσταντιδέλης) : Βεργόπουλος 5, Βόσικας 18, Ζαβιτσάνος, Κορωνάκης, Κρουστάλης, Κωνσταντιδέλης, Πλαγιαννάκος 18, Σπυρόπουλος, Τσιαντής 15, Χατζησπύρου 9.

Τι μας άρεσε : Το τρίποντο του Πλαγιαννάκου, αλλά και το κόψιμο του Τσιαντή στην εκπνοή!