09/11/2021
Komic Mastoras BC 9 8 14 23 - 54 -
Shadows 14 12 12 13 - 51 -

Έκλεψε τους Shadows ο Komic Mastoras!

Μεγάλη νίκη πήρε χθες το βράδυ ο Komic Mastoras στον Κολωνό, καθώς κέρδισε με 54-51 τους 5 Shadows και τους ανάγκασε στην πρώτη τους ήττα στον τέταρτο όμιλο της D2-League, παίρνοντας παράλληλα την δεύτερη νίκη του!

Με τους Μασσαλή και Τζώλη να ξεκινούν ορεξάτοι το ματς με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι Shadows προηγούνταν με 9-14 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Γιωτόπουλος με 4 πόντους και οι Λαουδιάς – Τσιώγκας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Τζώλης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων και με ακόμη 6 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Καραμάνου, έδωσαν στην ομάδα τους διψήφια διαφορά 13 πόντων, 13-26, 2:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφερε ο Komic Mastoras πριν το ημίχρονο ήταν να μειώσει στους 9, 17-26, μετά από καλάθια των Λαουδιά και Ακτύπη, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Νικόλας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με τους Γιωτόπουλο και Νικόλα να σκοράρουν από 6 πόντους ο καθένας, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 28-28. Ωστόσο, οι Shadows  βρήκαν άμεσα τρόπο να πάρουν εκ νέου το τιμόνι στα χέρια τους και με τους Γαβριελάτος – Τζώλη να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 31-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Komic Mastoras, αν και έχανε με 32-42, κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας και μεγάλα σουτ των Τσιώγκα (5π), Γιωτόπουλου (5π), Νικόλα (5π) και Γρηγοράκη (4π) να κλέψει τη νίκη με 54-51. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η πεντάδα των Shadows, ωστόσο οι 5 πόντοι του Γαβριελάτου, οι 4 του Τζώλη και οι 4 του Καραμάνου δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/19 βολές, 17/45 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/21 βολές, 17/41 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Κορυφαίος για τον Komic Mastoras ο Νικόλας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές και 6/11 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Shadows ο Καραμάνος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Σπυράτος, Γιωτόπουλος 17 (3), Νικόλας 16, Τσιώγκας 8 (1), Παπαντώνης, Μακρίδης, Λαουδιάς 5, Ακτύπης 4, Γρηγοράκης 4, Ζάννας

Shadows (Πασχάλης): Γαβριελάτος 11 (1), Τζώλης 18, Πασχάλης, Μασσαλής 8 (1), Κοντοδήμας 2, Καραμάνος 12

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Shadows, αλλά και το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο του Komic!