12/11/2021
Leontario BC 13 14 13 17 10 65 -
Πήγασος 14 15 13 15 10 60 -

Εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Πήγασου το Leontario!

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Development League πανηγύρισε το Leontario, το οποίο κέρδισε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων τον Πήγασο με 65-60 στην δεύτερη παράταση!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Ο Πήγασος, μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 8-0, αλλά το Leontario βρήκε αντίδραση και γύρισε την κατάσταση, παίρνοντας κεφάλι με 13-10. Τελικά η περίοδος έληξε στο 14-13 υπέρ του Πήγασου με τους Λεγάκη και Νικά να σημειώνουν από 4 πόντους. Για το Leontario 7 πόντους έβαλε ο Πλαγιαννάκος και 3 ο Τσιαντής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρόλο που το ματς ήταν αρκετά νωθρό το Leontario από το 16′ και μετά βρήκε λύσεις κυρίως από την περιφέρεια με τους Πλαγιαννάκο, Κωνσταντιδέλη και Ζαβιτσάνο και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 27-19. Για τον Πήγασο, ο Μανώλης Λεγάκης σημείωσε 8 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κυριαρχία που είχε το Leontario συνεχίστηκε. Η ομάδα του Ταμπάκη συνέχισε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να πείθει με την απόδοσή της. Το συν 8 διατηρήθηκε, αφού το δεκάλεπτο έκλεισε στο 40-32 με το επιμέρους σκορ να είναι στο 13-13. Λεγάκης από την μία με 6 πόντους και Ναννούσης από την άλλη με επίσης 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, είδαμε άλλο παιχνίδι. Οι «μπλε» χαλάρωσαν αρκετά και ο Μάνος Λεγάκης το εκμεταλεύτηκε στο 100%. Ο έμπειρος γκαρντ, έπαιζε μόνος του στην επίθεση, σημείωσε 11 πόντους και είχε την ευκαιρία με μία εύστοχη βολή στα 2,7 να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του. Δεν τα κατάφερε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ στο 47-47.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το μομέντουμ έλεγε Πήγασος. Παρόλο που αγωνίζοταν με 5 παίκτες πάλευε και είχε τα ηνία και λίγο έλειψε να «κλέψει» την νίκη. Ωστόσο, ένα φάουλ του Νίκα στα τελευταία δευτερόλεπτα και η ψυχραιμία του Τσιαντή από την γραμμή των βολών οδήγησε το παιχνίδι εκ νέου σε δεύτερη παράταση με το σκορ στο 57-57. Στη δεύτερη παράταση, το Leontario ήταν πιο ψύχραιμο και με τον Τσιαντή να σημειώνει καθοριστικά καλάθια, εκμεταλλεύτηκε την κόπωση του Πήγασου και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στον 1ο όμιλο της Development League.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Χαράλαμπος Τσιαντής με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Λεγάκης με 31 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά το Leontario είχε 24/71 εντός πεδιάς, 9/32 τρίποντα και 8/18 βολές. Πήρε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα, έκανε 20 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη ο Πήγασος είχε 23/85 εντός πεδιάς, 1/18 τρίποντα και 13/29 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα, έκανε 12 λάθη και 2 τάπες.

Leontario (Ταμπάκης): Ζαβιτσάνος 9, Πλαγιαννάκος 22, Κορωνάκης, Σπυρόπουλος, Νανούσης 7, Κωνσταντιδέλης 3, Τσιαντής 19, Λεστάκης 5.

Πήγασος (Λεγάκης): Λάμπρου 9, Ρουσσάκης 4, Μαργιτούδης 8, Λεγάκης 31, Νικάς 8.

Τι μας άρεσε: Φυσικά η ματσάρα που είδαμε, αλλά και η αυταπάρνηση που έδειξαν για 50′ οι παίκτες του Πήγασου, που αγωνίστηκαν μόλις 5.