12/10/2024
Ballocks 16 12 15 23 - 66 -
Salo Nics 16 15 16 18 - 65 -

Έκοψαν πρώτοι το νήμα οι Ballocks

Δυνατά μπήκαν και οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο όπου. Οι Ballocks είχαν ένα μικρό προβάδισμα κατά την διάρκεια της περιόδου όμως οι Salo Nics αντέδρασαν και κατάφεραν να ισφοραρίσουν στο τέλος της πρώτης περιόδου όπου το σκορ ήταν 16-16

Οι μάχες σώμα με σώμα συνεχίστηκαν και στην δεύτερη περίοδο όπου υπήρχε αρκετή νευρικόητα επιθετικά με τις δύο ομάδες να υποκύπτουν σε πολλά λάθη. 'Επειτα από μια κλειστή και κακή σε θέαμα περίοδο οι Salo Nics κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου προηγούμενοι με 28-31

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδ όπου οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συχνές και οι δύο ομάδες δεν ήταν καθόλου διαθετιμένες να αφήσουν η μια την άλλη να ξεφύγει. Έπειτα από ένα δραματικό σε εξέλιξη δεκάλεπτο οι Salo Nics κατάφεραν να προηγηθούν με 43-47

Η τιτανομαχία κράτησε και κατά την διάρκεια του τέταρτου δεκάλεπτου οπού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Οι Ballocks με ένα μεγάλο τρίποντο 31'' για την λήξη του παιχνιδιού κατάφεραν να προηγηθούν με 66-65. Οι Salo Nics προσπαθησαν έχασσαν δύο ευκαιρίες για να προηγηθούν αλλα΄τελικά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα

Novibet MVP ο Ευστάθιος Σοφιανίδης που πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνστανίνος Λιούκας που πέτυχε double-double με 27 πόντους και 16 ριμπάουντ

Ballocks:Καράκος10(2),Κωδωνάς Γ.4,Κωδωνάς Δ. 10(2),Παλλακης,Σοφιανίδης 21(3),Σουράκης 5(1),Χαλκίδης 7(1),

Salo Nics: Γκαγκαλούδης, Ζαχαρίογλου Κ., Ζαχαρίογλου Β.4,Κεπαπτσόγλου,Κεραμιδάς 8(2),Λιούκας 27(4),Μπαξεβανόπουλος 6,Πούλιος 12(2),Στέργιογλου 6,Τάσσιος 2