Blue Rose 17 19 5 26 - 67 -
Deportivo Faliro 25 17 23 17 - 82 -

Εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο και... 4/4 η Deportivo!

Το 4/4 στην Summer Master League έκανε η Deportivo Faliro, καθώς επικράτησε του Blue Rose στο Μαζαράκη.

Εξαιρετικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και την Deportivo να προηγείται με 17-25 χάρη στα καλάθια των Τσάβαλου, Κριεκούκη και Κακαλέτρη. Το Blue Rose είχε σε καλή κατάσταση τους Χαραλαμπίδη, Π. Μαυροειδάκο και Θοδωρικάκο, όμως έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι του για να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια με τον Κριεκούκη να τραβάει το... κουπί στην επίθεση και να συντηρεί διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι πέρασαν στα τελευταία λεπτά τη μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό, πήραν εύκολα καλάθια από τους Π. Μαυροειδάκο και Καρατζά και έκαναν δυναμική επιστροφή στο ματς. Σκορ ημιχρόνου, 36-42.

Τις βάσεις για την τέταρτή της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις έβαλε η Deportivo καθώς με κυριαρχία και στις δύο μεριές του παρκέ, επιμέρους σκορ 5-23 και πρωταγωνιστές τους Χατζόγλου, Μαρούσο και Κριεκούκη εκτόξευσε την διαφορά στο +24 (41-65). Τίποτα δεν πήγε καλά για το Blue Rose, που παρουσίασε πολλά προβλήματα στην άμυνα, "κόλλησε" στην επίθεση και είδε τις πιθανότητές της για νίκη να εξανεμίζονται.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν πιο... μυαλωμένα και να "ροκανίσουν" την διαφορά με τους Π. Μαυροειδάκο και Θοδωρικάκο, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση σε σχεδόν κάθε καλάθι που δέχονταν. Έτσι, η ομάδα του Μαρινάκη με εντυπωσιακούς δεύτερο ημίχρονο έφτασε πιο εύκολα απ 'ότι θα περίμενε και η ίδια στη νίκη με 67-82.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσάβαλος με 19 πόντους (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/40 δίποντα, 6/29 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/37 δίποντα, 10/35 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 26 ασίστ.

Blue Rose (Α. Μαυροειδάκος): Χαραλαμπίδης 4, Γιαννακής 6 (2), Τριανταφύλλου 3 (1), Π. Μαυροειδάκος 18, Θοδωρικάκος 14 (3), Βροντάκης 4, Καρατζάς 14, Κωνσταντινίδης, Α. Μαυροειδάκος 4, Ντόκος

Deportivo Faliro Mera (Μαρινάκης): Κριεκούκης 13 (1), Γάτσιος 9 (1), Παπαγεωργίου 2, Τσάβαλος 19 (2), Μαρούσος 6, Κακαλέτρης 6 (2), Κοντογιάννης 3, Μαρινάκης 9 (3), Στεφάνου, Χατζόγλου 15 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών. Έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ και καθάρισαν την υπόθεση νίκη.