20/11/2022
La Bola De Papel 6 16 7 21 - 50 -
Pink Flamingos 11 12 20 15 - 58 -

Εξαιρετικά Flamingos!

Σε έναν αγώνα ανάμεσα σε δύο δυνατές ομάδες, τα Pink Flamingos επιβλήθηκαν της La Bola De Papel με τελικό σκορ 50-58, με τον Μιχάλη τον Τσουκάλη να προσπαθεί για... μυθική ανατροπή στο τέλος, αλλά μάταια!

Η αναμέτρηση στα πρώτα της λεπτά δεν είχε το αναμενόμενα υψηλό σκορ με βάση την ποιότητα και το επιθετικό ταλέντο των δύο ομάδων, αλλά είχε ρυθμό και τους Τσουκάλη από La Bola και Ζαχαρόπουλο από Pink να ξεχωρίζουν με την ενέργειά τους για το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με 6-11 για τα Flamingos.

Γρήγοροι πόντοι του Τσουκάλη και επανάκαμψη για τη La Bola, η οποία έπαιξε έξυπνα και άγγιξε στο σκορ τα Flamingos στα μέσα του δεκαλέπτου. Τουρής, Γκαλάς και Ζαχαρόπουλος πήραν πάνω τους την κατάσταση στη συνέχεια και κράτησαν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 22-23 για ημίχρονο.

Ο Λαμπρινός οργάνωνε τέλεια τις επιθέσεις των Flamingos, οι υπόλοιποι σκόραραν με συνέπεια και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σε διψήφιο τη διαφορά με το παιχνίδι να αλλάζει και την τρίτη περίοδο να βρίσκει την παρέα του Γκαλά μπροστά με 29-43.

Οι προσπάθειες του.. συγκινητικού Τσουκάλη έδωσαν ελπίδες στους γηπεδούχους, αλλά ο "άχαστος" Γκαλάς κάτω από το καλάθι δεν είχε αντίπαλο, με τα Flamingos να το εκμεταλλεύονται αυτό και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με σκορ 50-58.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος ο Κορρές με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από La Bola ξεχώρισε ο Μιχάλης ο Τσουκάλης με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/50 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 8/13 βολές, 33 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/46 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 14/23 βολές, 65 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη.

La Bola De Papel (Φλώρος): Βιδάλης 3, Γκιουλμπαξιώτης, Κοντίνος 8, Τζαναβάρας 4, Τσουκάλης 26, Φλώρος 9.

Pink Flamingos (Λαμπρινός): Αντωνόπουλος 6, Γεωργακόπουλος, Γκαλάς 12 (11 ριμπ.), Ζαχαρόπουλος 20, Καραμήτσος, Κατσούλας, Κορρές 9, Λαμπρινός 8, Μπουράνης 1, Τουρής 2 (14 ριμπ.).

Τί μας άρεσε : Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!