27/10/2020
Loufides 7 12 12 16 - 47 -
Aballiers 12 17 17 18 - 64 -

Εξαιρετικό βράδυ για Aballiers!

Σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκαν οι Aballiers BC και με σωστό και οργανωμένο μπάσκετ, επιβλήθηκαν με 47-64 απέναντι στους Loufides, στην αναμέτρηση που έλαβε μέρος στο ΣΕΦ.
Με τους Γραμματικό και Τσαρτσάρα να συνδέονται νωρίς με το αντίπαλο καλάθι ξεκίνησε ο αγώνας, με τους Loufides να δυσκολεύονται από την αντίπερα όχθη και την πρώτη περίοδο να κλείνει με 7-12.
Πολύ όμορφο μπάσκετ στη συνέχεια από τους δύο αντιπάλους, με τους Λιαράκο και Λάμπο να ανεβαίνουν για τους γηπεδούχους και τους Γραμματικό και Μπίλια με δύο τρίποντα να κλείνουν το ημίχρονο, με συν δέκα για τους Aballiers, 19-29.
Με την επάνοδο από ημίχρονο, ο Τζιλιάνος με δύο τρία γλυκά σουτάκια από μέση απόσταση οδήγησε επιθετικά τους φιλοξενούμενους, με τον Παπαδόπουλο να ακολουθεί σε απόδοση, για το 31-46 τρίτου δεκαλέπτου.
Παρά τη διαφορά, οι Loufides δεν παράτησαν ποτέ την προσπάθεια για ανατροπή. Οι Aballiers όμως βρίσκονται σε καλό φεγγάρι και τελειώσαν την αναμέτρηση με τον Κρητικό σε εκπληκτική κατάσταση και με τελικό σκορ 47-64, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανέστης Γραμματικός με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Από Loufides ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λάμπος με 10 πόντους, 25 (!) ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά από Loufides είχαν 16/53 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 6/17 βολές, 48 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα και 12 λάθη.
Συνολικά οι Aballiers είχαν 23/57 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 3/12 βολές, 52 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα και 3 λάθη.