29/09/2024
Miamani Heat 12 18 18 5 - 53 -
Campeon Εθνικός Star 15 14 13 19 - 61 -

Εξαιρετικό comeback από τον Εθνικό Star!

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με ορεξη για γρήγορο μπάσκετ. Ο Εθνικός ξεκινησε δυναμικά, με τους Λάγιο και Παναγιωτίδη να δίνουν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι δίνοντας μια καλή διαφορά στην ομάδα τους. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με Τουρκοκώστα, οποίος βρήκε σκορ από μακριά, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-15.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν έξτρα λύσεις από Καραμήτρο και Κυριακουλέα, βάζοντας μπροστά την ομάδα τους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 30-29.

Στην επανάληψη οι μπλε έδειξαν να μένουν από λύσεις, με τους Heat να ανεβάζουν και άλλο την διαφορά με τους αδερφούς Κυριακουλέα να ξεχωρίζουν. Εξαιρετικός Αργεντίνης κράτησε κοντά τον Εθνικό στο σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους. Αργεντινής, Καραπαναγιωτίδης και Λάγιος βρήκαν μπροστά για τον Εθνικό, βγάζοντας ενέργεια και βρίσκοντας σκορ με ωραίες συνεργασίες. Οι απειρία των γηπεδούχων φάνηκε στο τέλος, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν την ανατροπή και να φεύγουν με το διπλό από το Μαζαράκη επικρατώντας με 53-61.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Αργεντίνης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κυριακουλέας με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Miamani Heat (Βελέντζας): Βελέντζας 2, Δραγατάκης 4, Καραμήτρος 12, Κούτρικας, Κυριακουλέας 11, Κυριακουλέας 11, Τουρκοκώστας 11, Χρυσικάκης 2

Campeon Εθνικός Star (Αδαμίδης): Αδαμίδης 5, Αργεντίνης 12, Καραπαναγιωτίδης 16, Κόταιφας 5, Λάγιος 16, Μαρτάκης, Σιαπάνης 2, Λάππας 3, Τόλιας 2

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή των φιλοξενουμένων!