14/11/2022
Τεμπελχανάδες 13 14 9 18 - 56 -
Drunk Kings 10 16 20 15 - 59 -

Εξαιρετικό ματς με νικητές τους Βασιλιάδες!

Το βραδάκι της δευτέρας 14 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα εξαιρετικό ματς με πολύ γρήγορο ρυθμό και συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ, οι Drunk Kings κατάφεραν στο τέλος να κάμψουν την αντίσταση των Τεμπελχανάδων με 56 – 59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες προσπαθούσαν να παίξουν γρήγορο παιχνίδι, με τους Τεμπελχανάδες να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να έχουν προβάδισμα με 13 – 10. Μακαρίτης και Γκούμας οδηγούσαν την επίθεση με 4 πόντους, ενώ οι Βασιλιάδες είχαν πολυφωνία στην επίθεση με πέντε διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Drunk Kings προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, με τον Κοττά να είναι εντυπωσιακός με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, αλλά οι γηπεδούχοι με το δίδυμο Απάλλα με 7 και Μακαρίτη με 5 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 29 – 24.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με 5 πόντους του Καλαϊτζάκη και έστειλαν την διαφορά στους 9( 35 – 26). Η συνέχεια όμως, ανήκε αποκλειστικά στους Βασιλιάδες που με τον εκπληκτικό Γιώργο Κοττά να τους παίρνει απ’ το χεράκι με 7 πόντους και τους Αλεβίζο με 4 και Σιάτο με τρίποντο να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, πέρασαν μπροστά με 38 – 44.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο εντυπωσιακό της αναμέτρησης, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ. Οι Τεμπελχανάδες, πάλευαν με νύχια και με δόντια να γυρίσουν το ματς, με τον Μακαρίτη να οργανώνει άψογα, βάζοντας και 4 πόντους και τον Σάμωνα να βγαίνει μπροστά στην επίθεση 7 πόντους, όμως οι Drunk Kings με τον Μαρούδα να σέρνει το χορό στην αρχή με συνεχόμενα rebound και 7 πόντους και τον Κοττά στην συνέχεια να παίρνει την μπαγκέτα με 8 πόντους, έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη με 56 – 59.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Κοττάς με 32 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Απάλλας με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν 21 / 49 δίποντα, 2 / 21 τρίποντα, 8 / 13 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοιράσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη. Οι Kings είχαν 17 / 56 δίποντα, 5 / 25 τρίποντα, 10 / 14 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Τεμπελχανάδες(Ανδρικόπουλος ): Ανδρικόπουλος, Απάλλας 15(13ρ.), Γκούμας 7(13ρ.), Δημαράς 6, Καλαϊτζάκης 5, Μακαρίτης 12, Σάμωνας 11, Φωτίου, Λουκάς.

Drunk Kings(Καζής): Αλεβίζος 6(8ρ.), Αμπλάς 2(9ρ.), Ανδρέου, Κοττάς 32(13ρ.), Μαρούδας 12(16ρ.), Σιάτος 7.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός και η αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού!