17/09/2024
Powerpuff Boys 19 4 12 20 - 55 -
Hoopers BC 14 17 10 20 - 61 -

Με εξαιρετικό Αντωνίου η πρώτη νίκη για τους Hoopers!

Βράδυ Τρίτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Powerpuff Boys υποδέχθηκαν τους Hoopers για την πρώτη αγωνιστική της Development League, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 55-61 και να ξεκινάνε ιδανικά τη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι βρίσκοντας σκορ από τον εξαιρετικό Μανώλη κυρίως με διεισδύσεις. Οι 4 πόντοι του Σιούγκρου και το τρίποντο στου Σταμπουλτζίδη έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους Powerpuff Boys, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 19-14.

Άλλη ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Hoopers, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα περιορίζοντας τους αντιπάλους τους, αφήνοντας να σκοράρουν μόνο 4 πόντους. Στο επιθετικό κομμάτι ανέλαβαν δράση οι Γεωργόπουλος και Ζυγούκης, με τους πορτοκάλι να περνάνε μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 23-31

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως άστοχες στο παρκέ, με αποτέλεσμα να κυλήσει πολύ ώρα το παιχνίδι χωρίς σκορ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι σκορ από τον Μανώλη και μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 35-41. Για τους πορτοκάλι ξεχώρισε επιθετικά ο Αντωνίου με 5 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Powerpuff Boys έκαναν την αντεπίθεση τους και έφτασαν το παιχνίδι στο πόντο τους 5 πόντους του Σαμοΐλη και το τρίποντο του Μανώλη. Την κρίσιμη ώρα για τους πορτοκάλι μίλησε ο Αντωνίου, ο οποίος με τρίποντο μαχαίρια λίγο πριν το τέλος καθάρισε το παιχνίδι για την ομάδα του, με τους Hoopers να φεύγουν με την νίκη επικρατώντας με 55-61.

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Δαμιανός 4, Κολβέρης 5, Μανώλης 18, Μαρούλης, Παπαϊωάννου 5, Ραουάτ 2, Σαμοΐλης 9, Σιούγρκας 8, Σταμπουλτζίδης 4

Hoopers (Αντωνίου): Αντωνίου 22, Βακκας, Γεωργόπουλος 15, Δημάκης 2, Ζυγουκης 11, Λιόκας 5, Νινιός 1, Παρσόπουλος, Ρέμπελος 5

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα!