16/10/2024
Titans 21 14 14 9 - 58 -
Σοποτό 26 10 6 22 - 64 -

Εξαιρετικό ξεκίνημα για το Σοποτό!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Σοποτό γύρισε το ματς και πήρε την νίκη απέναντι στους Titans, σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

Εξαιρετικός ρυθμός στο ξεκίνημα του ματς από τις δύο ομάδες που ήταν πολύ εύστοχες και έβγαλαν την ποιότητά τους από νωρίς. Titans και Σοποτό συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως αναμενόταν, ο ρυθμός και η ευστοχία έπεσε. Οι Titans, με καλάθι του Κατσιφή, πήραν το προβάδισμα (30-29). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35-36.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή τον Φωτόπουλο, προηγήθηκαν 41-36. Το Σοποπό, δυσκολευόταν αρκετά να σκοράρει και η διαφορά μεγάλωνε. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 49-42.

Η ομάδα του Λιάκου μπήκε καυτή στην τελευταία περίοδο και με σερί 12-0, πέρασε μπροστά στο σκορ 49-54 . Με όπλο την καλή άμυνα και τον έλεγχο των ριμπάουντ, το Σοποτό μεγάλωσε και άλλο την διαφορά (51-60). Οι Titans, δεν είχαν απάντηση και έτσι το Σοποτό ξεκίνησε με νίκη στο πρωτάθλημα σε ένα πολύ χορταστικό παιχνίδι.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Σοφιανόπουλος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ελευθέριος Πόγκας με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Titans (Νικολάου): Ηλιαδάκης 3, Ζαμπέτης 4, Καρατσόλης 2, Πόγκας 12, Μπαρμπερίδης 4, Santaniello 8, Κάσσος, Κατσιφής 4, Τσίτσος 6, Φωτόπουλος 15.

Σοποτό (Λιάκος): Καρατζάς 4, Λουρίδας 4, Γκόλιας 18, Ιωάννου 2, Μπαμπάλης, Σοφιανόπουλος 17, Χιουτακάκης 9, Κουκούλης 10.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα των δύο ομάδων.