08/11/2021
New York Fix 3 14 10 13 - 40 -
ThunderDogs 11 14 16 21 - 62 -

Έξι αλλά…Thunderdogs !

Το βράδυ του Σαββάτου 6 Νοεμβρίου, οι Thunderdogs κατέβηκαν με μόλις έξι παίκτες στην σύνθεση τους, αλλά πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, επικρατώντας άνετα με 40 – 62 των New York Fix.

Ο Καλπακίδης με τρίποντο άνοιξε το σκορ του αγώνα, αλλά στη συνέχεια οι Thunderdogs με 5 πόντους του Δημακαρέα, 4 του Σεφέρη και καλάθι του Γεωργάρα, , ξέφυγαν με 3-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με Σεφέρη(4) και Καπαρελιώτη(6) να είναι μπροστάρηδες στην επίθεση κρατούσαν την υπέρ τους διαφορά, ενώ για τους Φιξ Καλπακίδης, Χριστοδούλου με τρίποντα και Πλατανίτης με 4 πόντους διατηρούσαν την ομάδα τους κοντά (17– 25).

Οι Thunderdogs μπήκαν με κολλημένο το γκάζι στην τρίτη περίοδο με έναν εξαιρετικό Καπαρελιώτη να πετυχαίνει 9 πόντους. Οι Fix προσπάθησαν να αντιδράσουν με τρίποντο του Ρίκι, 4 του Πλατανίτη και βοήθειες από Σεΐζη, Παναγόπουλο, για να έρθει ο Τσιρίγκας με 5 συνεχόμενους να διαμορφώσει το 27 – 41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα τρίποντα των Καλπακίδη(2), Χατζή και οι 4 πόντοι του Σεΐζη δεν έφταναν για να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα για τους γηπεδούχους. Οι ασταμάτητοι Thunderdogs,με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Δημακαρέα(6), Σεφέρη(6)και Γεωργάρα(4), ολοκλήρωσαν την μεγάλη τους νίκη με 40 – 62.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Στάθης Καπαρελιώτης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Σεΐζης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Fix είχαν 9 / 31 δίποντα, 7 / 28 τρίποντα, 1 / 2 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Thunderdogs είχαν 23 / 40 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 1 / 5 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

New York Fix(Σεΐζης): Χριστοδούλου 3, Σεΐζης 6(10ρ.), Χατζής 5, Παναγόπουλος 4(13ρ.), Παύλου, Πλατανίτης 7, Ρίκι 3, Καλπακίδης 12, Κολέτσος.

Thunderdogs (Σεφέρης): Σεφέρης 18, Καπαρελιώτης 19 (7ρ.), Γεωργάρας 6 (7ρ.), Δημακαρέας 11(8ρ.), Πίνας (6 ρ.), Τσιρίγκας 8(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο  γρήγορος ρυθμός του αγώνα.