03/05/2023
Colombians BC 30 25 15 12 - 82 -
Uncle Drew 25 20 24 21 - 90 -

Έξι και καλοί!

Ένα πάρα πολύ δυνατό ματς, με υψηλό σκορ, παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τετάρτης 3 Μαΐου στο κλειστό του Σπάρτακου, όπου Colombians και Uncle Drew ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Summer Master League. Η ομάδα του Λευτέρη Κανδηράκη ήταν εκείνη που κατάφερε να χαμογελάσει στο τέλος, καθώς αν και είχε διαθέσιμα μόλις 6 άτομα, βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην επικράτηση με 82-90, κόντρα σε μία από τις πιο δύσκολες ομάδες του ομίλου. Οι «Κολομβιανοί» για τρία δεκάλεπτα κρατούσαν το προβάδισμα, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η «πλάστιγγα» έγειρε στην πλευρά των αντιπάλων τους.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα, αλλά με τον Πασχαλάκη να δείχνει από νωρίς την δύναμή του κοντά στην ρακέτα και τον Κιούκη να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, οι Colombians έκαναν το 12-9. Βελέντζας και Κιούκης «μίλησαν» πίσω από τα 6,75 και έκαναν το 21-14, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους (25-16). Τα τρίποντα των Κανδηράκη και Ελευθεριάδη έδωσαν την δυνατότητα στον Uncle Drew να πλησιάσει στο 27-25, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Τακίδη για το 30-25.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν την προσπάθειά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με στόχο να καταφέρουν να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους, όμως οι Colombians έδειχναν να διαχειρίζονται καλά το προβάδισμά τους. Βελέντζας και Πασχαλάκης ανέβασαν την ομάδα τους στο 47-39, ενώ αργότερα ανέλαβε δράση ο Κιούκης ώστε να την οδηγήσει στο +14 (55-41). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να κρατούν στα χέρια τους διψήφια διαφορά, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 55-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έριξαν τον Κάρμα στο παιχνίδι, ο οποίος αμέσως έδειξε πως μπορεί να προσφέρει πολλά στο παιχνίδι. Ο Uncle Drew βρήκε καλάθια που του έδωσαν ψυχολογία, έβγαλε καλές άμυνες και έτσι ήρθε το προσπέρασμα με τον Πούρο (61-62). Το παιχνίδι είχε γίνει πλέον ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ και τους Colombians να είναι εκείνοι που τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 70-69.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν κοντά το σκορ και όταν βρήκαν την ευκαιρία τους έκαναν το ξεπέταγμα, με τους Κάρμα και Κανδηράκη να στέλνουν την ομάδα τους στο +7 (73-80). Πλέον το μομέντουμ ήταν με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στις επόμενες επιθέσεις έδειξαν πως πιστεύουν στη νίκη, ανεβάζοντας το σκορ στο 75-84. Ο Κιούκης αρνήθηκε να τα παρατήσει τόσο εύκολα και με δικό του τρίποντο έδωσε «σφυγμό» στην ομάδα του (82-86). Όμως οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κάνουν αυτό που έπρεπε για να «καθαρίσουν» το ματς και με 4 διαδοχικούς πόντους του Κάρμα διαμορφώθηκε το τελικό 82-90.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπυρίδων Μπονάτσος με 22 πόντους, 4 ασίστ και 19 ριμπάουντ. Από τους Colombians ξεχώρισε ο Κώστας Κιούκης με 37 πόντους, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ.

Οι Colombians είχαν 26/52 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 12/18 βολές, 33 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 λάθη και 3 μπλοκ. Ο Uncle Drew ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21/32 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 15/22 βολές, 39 ριμπάουντ και 19 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 1 κλέψιμο, 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Colombians (Ρετουνιώτης): Πασχαλάκης 13(7ρ.), Καλαντζάκης 2(4ρ.), Κ. Κιούκης 37(6ρ.), Βελέντζας 8(2ρ.), Τακίδης 11(6ρ.), Π. Κιούκης 8(4ρ.), Ρετουνιώτης, Ανδρικόπουλος 3, Καλαβρουζιώτης

Uncle Drew (Κανδηράκης): Ελευθεριάδης 16(2ρ.), Πούρος 17(9ρ.), Μπονάτσος 22(19ρ.), Διονυσόπουλος, Κάρμας 17(3ρ.), Κανδηράκης 18(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ και οι δύο ομάδες.