05/10/2023
Circle BC 6 15 14 18 - 53 -
Myrmidons BC 18 13 14 21 - 66 -

Έξι και καλοί οι Myrmidons!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για τους Myrmidons στον πρώτο όμιλο της Development League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν σχετικά εύκολα την Circle με 53-66, αν και κατέβηκαν με μόλις 6 παίχτες!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Myrmidons στο παιχνίδι, καθώς με τρία τρίποντα του Ραχωβίτσα, 4 πόντους του Βενέτη και τρίποντο Τσιμή, προηγήθηκαν με 6-18. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Καραγκίκα, Τουμπανάκη και Ζαφειρόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 5 πόντους του Ραχωβίτσα, 4 του Βενέτη και τρίποντο του Τσιμή, βρέθηκαν στο +17, 12-29! Αντέδρασε στο φινάλε του πρώτου μέρους η Circle και με 8 πόντους του Μανσόλα και 4 του Μπακόπουλου, μείωσε στους 10, 21-31!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου ο Νιωτάκης πήρε μπρος και με 10 δικούς του πόντους, η παρέα του Πετρόπουλου διατήρησε το +10, 35-45. Τους γηπεδούχους κράτησαν ζωντανούς σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Καραγκίκα, ενώ οι Μανσόλας και Μπακόπουλος πέτυχαν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 35-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Πετρόπουλου δεν απειλήθηκε στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Βενέτη, Ραχωβίτσα, Νιωτάκη και Τσιμή, έφτασε δίκαια στη νίκη με 53-66! Για τους μωβ στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μανσόλας και Μπακόπουλος, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την Circle.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/17 βολές, 21/64 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 13/39 δίποντα και 10/30 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Circle ο Μπακόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/9 διποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Myrmidons ο Βενέτης με 19 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 9/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Circle (Παπαχρήστου): Καραγκίκας 8 (2), Καλούδης 3, Ζαφειρόπουλος 3, Μανσόλας 20, Ματσούκας, Μπακόπουλος 14, Παπαχρήστου 1, Τουμπανάκης 4, Χαλάτσης

Myrmidons (Πετρόπουλος): Βενέτης 19, Πετρόπουλος, Θωμάς, Νιωτάκης 15 (2), Ραχωβίτσας 24 (6), Τσιμής 8 (2)

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Myrmidons!