24/09/2022
Mad Frogs 15 18 9 13 - 55 -
Capital Con-Trolls 7 12 19 15 - 53 -

Έξι Βατράχια, μα τρελά Βατράχια!

Αν και κατέβηκαν με μόλις 6 παίχτες, οι Mad Frogs άντεξαν στην πίεση των Capital Con-Trolls και με το 55-53 , ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup!

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Mad Frogs, καθώς με 6 πόντους του Τσάμπου, 5 του Brkic και 4 του Στέργιου, προηγήθηκαν με 12-0, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 15-7! Ο Θεοδώρου από την περιφέρεια και ο Ασλανίδης μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά του ματς.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 11 πόντους του Κωστόπουλου, 4 του Brkic και τρίποντο του Τσάμπου, πήγαν στα αποδυτήρια αέρα 14 πόντων, 33-19. Δεν μπόρεσαν οι Capital Con-Trolls να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Νίκα και τους 3 του Ασλανίδη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κόκκινοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 10 πόντους του Νίκα, 4 του Μαυράκη και τρίποντο του Λυκογιάννη, πλησίασαν απειλητικά στους 4, 42-38. Τα "Βατράχια" διαρηρηανα σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Κωστόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 42-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Capital Con-Trolls συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 5 νέους πόντους του Νίκα, 5 του Μαυράκη και τρίποντο του Λυκογιάννη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 51-51, 100" για το φινάλε. Ωστόσο, στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης ο Καραντζούνης φώναξε παρών και με 7 δικούς του πόντους, οι πράσινοι έφτασαν στη νίκη με 55-53!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 17/37 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/13 βολές, 13/40 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Mad Frogs ο Brkic με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές, 6/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Μαυράκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 3/5 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Mad Frogs (Γιαννόπουλος): Brkic 13, Καραντζούνης 7 (1), Γιαννόπουλος, Κωστόπουλος 18 (4), Στέργιου 8, Τσάμπος 9 (1)

Capital Con-Trolls (Κατσάτσος): Θεοδώρου 5 (1), Ασλανίδης 7, Κατσάτσος, Λυκογιάννης 6 (1), Μαυράκης 13 (1), Νίκας 22 (2), Ξανθάκης

Τι μας άρεσε: Το δυνατό φινάλε του αγώνα!