19/02/2024
Hood BC 24 13 23 17 - 77 -
Limoges 10 19 12 16 - 57 -

Έξι και καλοί για τη Hood!

Βραδάκι Δευτέρας στο Κάρβουνο, η Hood, πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε για δεύτερη φορά στη σεζόν την Limoges με 77-57 και παρέμεινε στη τροχιά διεκδίκησης της πρώτης θέσης.

H Hood ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και με έντεκα πόντους του Αθανασόπουλου και τέσσερις του Στεφόπουλου προηγήθηκαν νωρίς με διψήφια διαφορά. Ο Δαβιλάς και ο Τριαντογιάννης με τέσσερις ανέλαβαν την επίθεση της Limoges, η οποία δε κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 24-10.

Με πέντε αναπάντητους πόντους άνοιξε το δεύτερο δεκάλεπτο η Limoges, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους οκτώ, 26-18, μετά από το τρίποντο του Β. Ι. Αντωνόπουλου. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν ψύχραιμοι, έβαλαν τη μπάλα στο καλάθι με τον Milicevic, τον Σαρρή και τον Λαύκα και ξέφυγαν ξανά με συν 11, παρά τους δέκα πόντοι του Τριαντογιάννη για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Σκορ ημιχρόνου, 37-29.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Σαρρής με τέσσερα τρίποντα ξεκλείδωσε την άμυνα της Limoges, η οποία βρήκε σκορ από την άλλη με ένα τριποντάκι του Β. Α. Αντωνόπουλου (5π) και τέσσερις πόντους από τον Τριαντογιάννη και δύο από τον Παπαδόπουλο. Οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν αρκετά επιθετικά τους φιλοξενουμένους, οι οποίοι δεν βρήκαν εύκολους πόντους και παρέμειναν σε θέση συνοδηγού, 60-41.

Μπαίνοντας στη τελευταία περίοδο, ο Αθανασόπουλος και ο Στεφόπουλος τράβηξαν επιθετικά το κουπί για την ομάδα του κοουτς Πατσάκα, για να του απαντήσει ο Παπαδόπουλος με εφτά. Η Hood εξαργύρωσε την πολύ καλή της παρουσία στο πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο και έφυγε από το Κάρβουνο νικήτρια με 77-57, φτάνοντας έτσι τις 12 νίκες.

Betsson MVP για τη Hood αναδείχτηκε ο Απόστολος Στεφόπουλος με 15 πόντους, 20 ριμπάουντ και 2 κοψίματα, ενώ από τη Limoges διακρίθηκε ο Παναγιώτης Τριαντογιάννης με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 22/38 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 6/16 βολές, 46 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 5 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/36 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 9/13 βολές, 30 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Milicevic 6, Αθανασόπουλος 21, Λαύκας 8, Πρωτόγερος 9, Σαρρής 18, Στεφόπουλος 15.

Limoges (Μπραντίτσας): Αντωνόπουλος Α. Β. 8, Αντωνόπουλος Ι. Β. 3, Δαβιλάς 6, Μπραντίτσας 6, Παπαδόπουλος 14, Τριαντογιάννης 20.

Τι μας άρεσε: Το μυαλωμένο μπάσκετ της Hood!