12/10/2024
ESDDA Graduates 13 11 14 13 - 51 -
EktAir Steels 10 7 21 22 - 60 -

Οι EktAir Steels είναι εδώ...

Καλύτεροι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ναρλή να "χτυπάει" τρεις φορές από την περιφέρεια και τον Σαπουντζή να δίνει σημαντικές βοήθειες (13-10). Οι φιλοξενούμενοι που κέρδισαν τη μάχη της ρακέτας, πήραν σκορ από τον Πετσάνα και τον Γαλάνη και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι EktAir Steels προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με καλάθια των Αρκουμάνη και Γκάτσο πήραν προσωρινά το προβάδισμα. Οι ESDDA ωστόσο έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Λιόση και Καπαγεωργόπουλου και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 24-17 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Λιόση πήραν διψήφιο προβάδισμα και έκαναν μεγάλο βήμα για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι δια χειρός Πετσάνα έδωσαν άμεση απάντηση και ουσιαστική και πήραν ξανά το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, όμως ο Σαπουντζής με δίποντο ισοφάρισε σε 38-38 και κράτησε τους πάντες σε αγωνία εν όψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο πιο έτοιμοι από ποτέ για να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη. Με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολυφωνία στην επίθεση, οι EktAir Steels έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-22 και έφτασαν δικαιότατα στη νίκη με 51-60. Οι φιλοξενούμενοι στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού "κόλλησαν" στην επίθεση, εμφάνισαν αδυναμία στην άμυνα και γνώρισαν τη δεύτερή τους ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Πετσάνας με double double και 27 πόντους (7/16 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ).

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Παναγόπουλος, Σαπουντζής 13, Πατουλιάς 4, Τσίτσιρας 1, Ναρλής 15 (3), Καπαγεωργόπουλος 6, Λιόσης 12 (2), Τσακίρης

EktAir Steels (Αρκουμάνης): Δ. Καλομοίρης 2, Γ. Καλομοίρης, Γαλάνης 11, Πετσάνας 27 (4), Αρκουμάνης 4, Πλούμης, Φακίτσας 4, Μουρίκης, Γκατσος 10, Μαλιούκης 2, Μεγρέμης

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση στην άμυνα που είχαν οι νικητές καθώς και η κυριαρχία τους στον τομέα των ριμπάουντ.