24/11/2021
Φιορετσίνα 6 13 9 8 - 36 -
Young Ballers BC 11 7 17 4 - 39 -

Εκτός τροχιάς οι Young Ballers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Young Ballers κέρδισαν την Φιορετσίνα με 36-39 και έκαναν το 6/6 στον πέμπτο όμιλο της D2-League, μετά την ολοκλήρωση της έκτης αγωνιστικής.

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Ανδρεάδη (4π), Ζορμπάνο (3π), Βαρκάρη και Παναγή, οι Young Ballers προηγούνταν με 4-10, 1:40 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 6-11, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Εφραιμίδης, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Γκιβίσης και Μακρίδης.

Στην δεύτερη περίοδο η Φιορετσίνα, αν και βρέθηκε ξανά στο +7, 11-18, πάτησε γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 5 πόντους του Εφραιμίδη και 4 του Μακρίδη, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 19-18. Ο Βαρκάρης από την περιφέρεια και οι Νάκος – Στεφανάκος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Young Ballers κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 4 πόντους του Κοσμόπουλου και τρίποντα των Ράπτη – Ζορμπάνου, βρέθηκαν στο +9, 26-35. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους στο τρίτο δεκάλεπτο οι Εφραιμίδης και Αθανασόπουλος με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 28-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Βιόλα έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 4 πόντους του Εφραιμίδη, 2 του Μπαλαφούτη και 2 του Μακρίδη, προσπέρασαν με 36-35, 2:40 για το τέλος. Ωστόσο, αν και κόλλησαν στην επίθεση για εννέα λεπτά, οι Young Ballers με καλάθι του Στεφανάκου, 1:15 για το τέλος και 2/2 βολές του Ζορμπάνου, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 36-39!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 13/50 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/11 βολές, 10/40 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος της Φιορετσίνα ο Εφραιμίδης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 7/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Young Ballers ο Ζορμπάνος με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 0/5 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Μακρίδης 8 (1), Εφραιμίδης 15, Μερτίκας 2, Χιονάς 2, Μπαλαφούτης 2, Αθανασόπουλος 3 (3), Μαλακός 2, Στασινόπουλος, Γκιβίσης 2

Young Ballers (Στεφανάκος): Κοσμόπουλος 4 (1), Στεφανάκος 6, Ζορμπάνος 8 (2), Βαρκάρης 9 (1), Νάκος, Ανδρεάδης 6, Ράπτης 3 (1), Παναγής 3

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη και οι πολλές ανατροπές!