27/06/2024
Meracles 23 16 24 18 - 81 -
Sun City Spurs 24 19 14 21 - 78 -

Ελαφρύ προβάδισμα για τους Meracles!

Οι Meracles κέρδισαν 81-78 των Sun City Spurs στο πρώτο ματς ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες και πήραν μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες. Παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και βγάζοντας μερικές όμορφες συνεργασίες οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Με τρίποντο του Φασουλάκη οι Meracles προηγήθηκαν 16-9. Ο Χρήστος Γκαβανόπουλος πήρε μπρος στην επίθεση και έδωσε το προβάδισμα στους Sun City Spurs (18-21). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-24.

Οι Meracles συνέχισαν το ματς χωρίς το βαρύ πυροβολικό τους στην επίθεση, Νίκο Μπάρλο λόγω τραυματισμού. Οι Spurs το εκμεταλλεύτηκαν και με 10-0 σερί προηγήθηκαν 26-36. Ο Μόκκας είχε όμως την απάντηση για τους γηπεδούχους και με συνεχόμενα καλάθια μείωσε σε 39-43 με την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Meracles μπήκαν φουριόζοι και με τρίποντο του Φασουλάκη προηγήθηκαν 47-45. Ο Γεωργόπουλος έδινε λύσεις στην επίθεση για τους Spurs και οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 63-57.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Spurs, με σερί 6-0, ισοφάρισαν (63-63). Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι το τέλος με τους Meracles να παίρνουν τελικά την νίκη με σκορ 81-78 και πήραν ένα ελαφρύ προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μόκκας με 33 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γεωργόπουλος με 32 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Meracles (Αυγουλής): Αβαγκιάν, Αυγουλής, Γεροντάκης, Γουλανδρής 2, Μακρής 6, Μπάρλος 5, Μόκκας 33, Σκιαθίτης 11, Τραφαλής 8, Φασουλάκης 12.

Sun City Spurs (Γκαβανόπουλος): Γεωργόπουλος 32, Γκαβανόπουλος 15, Κουκούλης 3, Κουνούπης 2, Κυπριανός, Μελισσάρης 8, Πάλλης 6, Ρούμελης 8, Σαλονικίδης, Σαμπάνης 4.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ από τις δύο ομάδες.