25/10/2021
Αλκοολικός Αστέρας 16 11 10 17 - 54 -
Flying Circus 7 10 16 8 - 41 -

Έλαμψε ο Αντωνόπουλος, κέρδισε ο Αλκοολικός!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε ο Αλκοολικός Αστέρας στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε τους Flying Circus με 54-41 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Αντωνόπουλο που σταμάτησε στους 29 πόντους!

Με τον Άκη Αντωνόπουλο να μπαίνει καυτός στο παιχνίδι πετυχαίνοντας 12 πόντους, ο Αλκοολικός Αστέρας αν και έκανε με 0-5 στα πρώτα τρία λεπτά, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 16-7. Ο Σωτηρόπουλος με ένα τρίποντο και οι Λαγκάδας – Γεωργάτσος με ένα 2 πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αντωνόπουλος έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 7 δικούς του πόντους, έδωσε αέρα 12 πόντων στην ομάδα του, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 27-17. Τους Flying Circus κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Γκέκας και Αλεξάκης με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Σκλάβου ξέφυγε για πρώτη φορά στους 13, 32-19, μετά από ακόμη 4 πόντους του Αντωνόπουλου και τρίποντο του Παυλάκη. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και με 6 πόντους του Κάκια, 5 του Λαγκάδα και τριποντάκι του Αλεξάκη, πλησίασαν στους 4, 37-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Με καλάθι του Γκέκα στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου οι Flying Circus έριξαν την διαφορά στο καλάθι, 37-35! Η συνέχεια, όμως, του αγώνα ανήκε στον Αλκοολικό Αστέρα, καθώς με 4 πόντους του Αντωνόπουλου, 5 του Γιάννη και 4 του Παυλάκη , έφτασε δίκαια στη νίκη με 54-41.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 17/45 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 6 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/4 βολές, 15/48 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 19 λάθη.

Κορυφαίος του Αλκοολικού Αστέρα ο Αντωνόπουλος με 29 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 7/16 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Flying Circus ο Αλεξάκης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Αντωνόπουλος 29 (4), Αργύρης, Γιάννης 10, Παυλάκης 7 (1), Πιτσιλλός 8, Τσαμακίδης

Flying Circus (Λαγκάδας): Γκέκας 10, Λαγκάδας 7 (1), Σωτηρόπουλος 3 (1), Αλεξάκης 11 (1), Αντάπασης 2, Κάκιας 4, Γεωργάτσος 4, Πιπιλής

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Άκη Αντωνόπουλου!