12/01/2023
Elapuse BC 11 15 22 17 - 65 -
Pistachios 6 11 23 17 - 57 -

Ela Puse από τα παλιά!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master, η Ela Puse πέτυχε μια άκρως σημαντική νίκη, καθώς οι Pistachios υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 65-57. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιώργος Μαγγιώρος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Τάλαρος είχε 6 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν στη παρέα του Αναγνώστου, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Ela Pude σε θέση ισχύος με σκορ 11-6. Ο Μπάκης σε 8:40 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μαγγιώρος(2π) και Αναγνώστου(2π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κανελλόπουλος, Τσίτουρας και Κοντογιάννης πέτυχαν τους 6 πόντους της ομάδας τους στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Ζορμπά, Κλαουδάτο και Μαγγιώρο να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τον ημίχρονο στο συν εννέα με σκορ 26-17. Στον αντίποδα, οι Pistachios παρουσιάστηκαν για ακόμη μια φορά μακριά από το καλό τους εαυτό.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με αποκλειστικό σκοπό να κρατήσουν το προβάδισμα στο σκορ και εν τέλει τα κατάφεραν. Οι Ζορμπάς(7π) και Βλαντής(5) πλήγωσαν τον αντίπαλο τους έξω από τη γραμμή των 6,75 και συνεπικουρούμενοι από τον, για ακόμη μια φορά, εκπληκτικό Μαγγιώρο(4π) οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγούμε σκορ 48-40. Στην αντίπερα όχθη, ο Κοντογιάννης(8π) θύμισε σε αυτό το διάστημα πτυχές του καλού τους εαυτού, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Καννελόπουλου(4π) μέσα από το ζωγραφιστό.

Το τέταρτο δεκάλεπτο η Ela έβρισκε τρόπο να αντιδράσει την κάθε φορά που ο αντίπαλος πλησίαζε στο σκορ, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τη βρίσκει να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 65-57.

Η Ela Puse είχε 16/43 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 9/26 βολές, 57 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/50 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 12/19 βολές, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη.

Ela Puse(Αναγνώστου): Αναγνώστου 4, Βλαντής 12, Δημητριάδης 7, Ζορμπάς 13, Κλαουδάτος 5, Μαγγιώρος 17, Μπάκης 6, Μπουγιούκος 3, Φραγκογιάννης.

Pistachios(Κοντογιάννης) : Αβαρκιώτης 2, Κακαβάς 2, Κανελλόπουλος 15, Κοντογιάννης 13, Ντούσιας 8, Τάλαρος 6, Τσίτουρας 9, Φλίγκος 2.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών και η θέληση όλων ανεξαιρέτως για τη νίκη!