12/12/2023
Tebelwolves 14 23 10 19 - 66 -
Deportivo Faliro 25 24 19 15 - 83 -

Έπαιξε ελεύθερα και κέρδισε η Deportivo!

Όμορφος αγώνας, ελάχιστες έως και... καθόλου τακτικές και η παρέα του Γιάννη Μαρινάκη, Deportivo Faliro, πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στους Tebelwolves με τελικό σκορ 66-83, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Master.

Καταιγισμός τριπόντων! Από νωρίς, από το... ζέσταμα ακόμα οι Μαρινάκης (3), Μπαμπάλης και Κορδαλής ξεκίνησαν να "ματώνουν" τα διχτάκια στο κλειστό του ΣΕΦ, με το παιχνίδι να έχει ρυθμό και μια... όχι τόσο άγρια ομορφιά καθώς οι άμυνες πήγαν περίπατο και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 14-25 για τη Deportivo! Η είσοδος του Ψημάδη έδωσε επιθετική πνοή στο σύνολο των Tebelwolves, οι οποίοι μείωσαν μετά από ώρα σε μονοψήφιο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά ο Γιώργος Κομνηνός με ένα τρίποντο σήμα... κατατεθέν από την κορυφή έγραψε το 37-49 για τη Deportivo!

Η διαφορά ανέβηκε και σε αυτό συνέβαλε η σταθερά συγκεντρωμένη και γεμάτη... αλτρουισμό επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων, με τον Τριανταφυλλίδη να είναι επιθετικός και να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για τους συμπαίκτες του! Σκορ τρίτης περιόδου 47-68. Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε ένα ελεύθερο χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να... γνωρίζουν το νικητή και το τελικό σκορ να κλείνει στο 66-83 και τη Deportivo να παίρνει τη νίκη!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κομνηνός με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Κορδαλής με 24 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/40 δίποντα, 8/28τρίποντα, 6/9βολές, 41 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/34 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 7/11 βολές, 39 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 11 κλεψίματα, 8 λάθη.

Tebelwolves (Καρπούζος): Πουλάκης 8, Καραγρηγορίου 15, Καρπούζος, Τζερεμές 2, Ψημάδης 10, Μασοκώστας 7, Κορδαλής 24, Γεράνιος.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Τριανταφυλλίδης 15, Ναυπλιώτης 6, Κομνηνός 19, Μπαμπάλης 3, Μαρούσος 16, Κακαλέτρης 10, Παύλου, Μαρινάκης 14.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!