08/02/2024
Escapers 13 10 20 22 - 65 -
The Dreamers 6 12 14 26 - 58 -

Είχαν τον έλεγχο, επέστρεψαν στις νίκες οι Escapers!

Στις νίκες επέστρεψαν και πάλι οι Escapers οι οποίοι ξεπέρασαν το εμπόδιο των Dreamers με 65-58 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Development League. Οι γηπεδούχοι είχαν το τρόπο να έχουν το «τιμόνι στα χέρια» σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασαν τελικά στη 15η νίκη τους (15-4), με τους Dreamers από την άλλη να υποχωρούν στο 11-9.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του ματς το σκορ έμεινε στα χαμηλά. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως απόδοση, με τον Σιώπκα να κάνει αισθητή τη παρουσία του από τις πρώτες φάσεις και έτσι προηγήθηκαν 8-6. Ο Βρακάς με τρίποντο έκανε το 11-6, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Κοσμά για το 13-6.

Οι Escapers έπαιξαν πολύ με τον Κοσμά στη δεύτερη περίοδο, αυτός εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του κοντά στη ρακέτα και το σκορ έφτασε στο 18-11. Ο Σιώπκας πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (23-13), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν πριν την ανάπαυλα, όταν οι Ελενίτσας και Μπαλατσός διαμόρφωσαν το 23-18.

Ο Ελενίτσας πήρε ανάσες στη διακοπή που του έδωσαν έξτρα ενέργεια για το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο μπήκε… φουριόζος και έφερε το σκορ στο 29-24. Από την αντίπαλη πλευρά, όμως, υπήρχε ο Σιώπκας ο οποίος ανέλαβε δράση και με σερί δικά του καλάθια απομάκρυνε πάλι την ομάδα του στο +12(37-25). Η διψήφια διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 43-32.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι Escapers έκαναν κάποια λάθη-«δώρα», αλλά ο Φράγκος νωρίτερα είχε ανεβάσει το σκορ στο 49-32 και το μόνο που κατάφεραν σε εκείνο το σημείο οι Dreamers ήταν να πλησιάσουν στους 11 πόντους (51-40). Ωστόσο δεν τα παράτησαν και στο φινάλε είδαν τον Κοντό να βάζει μεγάλα σουτ και ήρθαν κοντά για το 64-58. Ο χρόνος, όμως, δεν βόλευε για κάτι παραπάνω και έτσι η νίκη ήρθε για τους Escapers με 65-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σιώπκας με 29 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ. Από τους Dreamers ξεχώρισε ο Ανδρέας Ελενίτσας με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Escapers μέτρησαν 21/51 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 11/23 βολές, 56 ριμπάουντ, αλλά και  9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Dreamers είχαν 18/53 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 13/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, όπως και 4 κλέψιματα και 7 λάθη.

Escapers (Τάγκας): Τάγκας 3(4ρ.), Φράγκος 6(5ρ.), Σιώπκας 29(10ρ.), Δεπάστας 3(8ρ.), Κασδαναστάσης 4(6ρ.), Βρακάς 3(5ρ.), Κοσμάς 13(13ρ.), Στρεμιέτσνι, Τσιγκλιτσής 4(3ρ.)

Dreamers (Μανασής): Ελενίτσας 9(4ρ.), Μανασής 10(8ρ.), Κωνσταντέλος 8(6ρ.), Κούριχ 3(7ρ.), Παναγόπουλος 5(3ρ.), Βαζούρας 9, Κοντός 10(5ρ.), Λαϊνιώτης, Μπαλατσός 4(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο έλεγξαν το ματς οι Escapers.